İzdso’nun, İsviçre Turne Başarısı

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) Müdürü ve Keman Sanatçısı Ender Ünal, İZDSO’nın İsviçre turnesi kapsamında gerçekleştirdiği başarılı konserlerin ardından büyük bir motivasyon ile döndüklerini belirterek, 2014-2015 konser sezonunun çok daha iyi geçeceğine inandıklarını söyledi.İZDSO, İsviçre –Muri Kültür Komitesi’nin düzenlediği Muri Müzik Festivali kapsamında Muri ve Baden’de 25-26 Ekim 2014 tarihlerinde iki konser verdi. İki farklı konser programı ile sanatseverlerle buluşan İZDSO, sergilediği sanat düzeyi ile büyük beğeni topladı. İlk konser, Muri’de yaklaşık bin yıllık geçmişi olan Muri Manastırı’nda gerçekleştirildi. İsviçre Kültür ve Tanıtma Ateşesi Hilal Demirel ve Zürih Başkonsolosu Aslı Oral ve GSGM Stratejik Planlama ve Yönetim Hizmetleri Dairesi Başkanı Nizam Erel’in de izlediği konserlerde; özellikle Türk besteci Nevit Kodallı’nın “Telli Turna” adlı eseri büyük beğeni topladı.  

Konserde; Muri Kültür Komitesi’nin düzenlediği yarışmayı kazanan Obua Sanatçısı Kyeong Ham ve Fagot Sanatçısı Rie Koyama’ya eşlik eden İZDSO, Beethoven’nın 7. Senfonisini de seslendirdi.

İZDSO ikinci konserini ise İsviçre’nin önemli yerleşim yerlerinden olan Baden’de, Afrika’daki görme engellilerine yardım amaçlı gerçekleştirdi. ToGo Opening Eyes Derneği’nin düzenlediği konserin geliri ile Afrika’da görme engellilerin tedavisi sağlanacak. Baden Kilisesi’nde verilen konserde orkestra, İsviçre’nin önemli göz cerrahı ve aynı zamanda obua sanatçısı olan Dr. Armin Junghardt ve Obua sanatçısı Renato Bizzotto ve Fagot Sanatçısı Leonardo Bizzotto’ya eşlik etti. Şef Vıncent de Kort yönetimindeki İZDSO; Teleman, Walker, Beethoven’nın eserlerini seslendirdi. Bu konserde de en çok alkışı Nevit Kodallı’nın “Telli Turna” adlı eseri aldı.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın bu konser sezonuna büyük bir motivasyonla başladığını belirten İZDSO Müdürü ve Keman Sanatçısı Ender Ünal; “İsviçre’de gerçekleştirdiğimiz iki konser de çok büyük ilgi gördü. Sanatseverler bizi büyük beğeniyle izleyip, sanatsal düzeyimizi takdir ettiler. Konser sezonumuzun başında, Avrupalı sanatseverlerin bu takdiri, beğenileri bizi gururlandırdı. Orkestramız, yurtdışında gerçekleştirdiği turnelerle uluslararası sanat platformunda önemli başarılara imza atan bir orkestradır. Bir Türk orkestrası olarak, ülkemizin sesini buralara taşıyıp, müziğimizi, kültürümüzü tanıtmak asıl amacımız. Bizi asıl sevindiren, gururlandıran ise seslendirdiğimiz Türk bestecilerimizin eserlerinin büyük beğeni toplamasıdır. Konseri izleyen birçok sanatsever, seslendirdiğimiz eser hakkında bilgi almak için sanatçılarımızla sohbet ettiler. Konser salonlarının dolu olması, ToGo Opening Eyes derneğinin yardım konserini gerçekleştirmek ve Afrika’daki görme engellilerin tedavisine katkı sağlayacak olmamız bizler için önemliydi. Ülkemizi ve İzmir’i müziğimizle, sanatımızla anlattık ve gururluyuz” diye konuştu.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Ender Ünal, Dr. Armin Junghardt Renato Bizzotto, Leonardo Bizzotto, ToGo Opening Eyes Derneği, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), İzmir Kültür Sanat