Haldun Dormen Yönetiminde Lüküs Hayat Elhamra’da

İzmir Devlet Opera ve Balesi 21 Kasım 2014 Cuma günü saat 20.00’de LÜKÜS HAYAT müzikalinin İzmir Prömiyerini gerçekleştirecek.İlk kez 1933 yılında sahnelenen müzikalin müzikleri, Türk Beşlerinden Cemal Reşit Rey, metni ise kardeşi Ekrem Reşit Rey’e ait. Eserin Sahne Yönetmeni usta sanatçı Haldun Dormen.

İZDOB Elhamra Sahnesi’nde iki perde olarak sahnelenecek Lüküs Hayat, Türk toplumunun Batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşıyan, iki farklı kültürün yüzleşmesinden ortaya çıkan durumun değişmezlerini anlatıyor. Küçük hırsızlıklarla geçinen “Rıza” ile “Fıstık” bir zengin evine girince kendilerini kıyafet balosunda bulurlar, ikilinin içine düştüğü bu yeni ortam, batılılaşma özentisinin ortasına düşmüş halktan insanların durumu. Çelişkilerin iyice keskinleştiği yaşam biçimleri komik olaylara neden oluyor.

Haldun Dormen eserle ilgili şunları söylüyor:

“Ben elime böyle bir fırsat geçirmişken, yapıtı operanın olanaklarından yararlanarak yepyeni bir yorumla sahneye koydum. Umarım seyirci Lüküs Hayat’ın bu yirmi birinci yüzyıl aşamasını yadırgamaz. Sevgili Cemal beyin bir yerlerden bakıp “Harika! Harika olmuş!” diyeceğinden hiç kuşkum yok. Vazgeçilmez Lüküs Hayat’ın yeni evinde başarılarını sürdürmesini diliyorum.”

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Haldun Dormen, İZDOB Elhamra Sahnesi, Lüküs Hayat, İzmir Devlet Opera ve Balesi, İzmir Kültür Sanat, İzmir Etkinlikler, İzmir Tiyatro