Dönüşüm Tiyatrosu Eşrefpaşa Kültür Merkezi'nde

İktisat Oyuncular Tiyatro Topluluğu bu dönem Franz Kafka‘nın "Dönüşüm" adlı oyunuyla seyirci karşısına çıkıyor.Dokuz Eylül Üniversitesi‘nde çalışmalarını sürdüren topluluk bu sene 12. Üniversiteler Arası Tiyatro Şenliği’yle yine İzmirlilere ve diğer üniversitelere deneysel amatör altı tiyatronun üretkenlikerini, çıkardıkları oyunları göstermeyi hedeflemektedir.

F.Kafka 1883 yılında Çek bir baba ve Alman yahudisi bir annenin çocuğu olarak Prag’da doğdu. Eserlerine baktığımızda her dönemin konusu olan adalet ve otorite kavramını; topluma yabancılaşan, bürokrasi çarkının dişlileri arasına sıkışmış ve aynı saatlerin akrebi ve yelkovanı üzerinde yaşayan insan profillerini, dünya edebiyatı içinde çok önemli sayılan bir yazım diliyle, en ince ayrıntısına kadar görebiliyoruz.
Varoluşçu yazar A.Camus’nün Korku Çağı olarak tanımladığı ve ‘ Bunu en iyi ifade eden yazar Kafka’dır ‘ dediği 20. yüzyılımızın tüm paranoyasını, monotonluğunu, iki yüzlülüğünü ve karamsarlığını hissedebiliyoruz. Ama ‘korku duvarı’nın çatlağından sızan ışıkla da aslında hala bir umudun olduğunu da gösteriyor bizlere Kafka.

Peki bir sabah uyandığınızda ‘insanlık statüsü’nü kaybetseniz, bir böceğe dönüşseniz insanların gösterecekleri tepkiyle, günlük statülerinizi kaybettiğinizde alacağınız tepkiler arasında ne kadar fark olacaktır?…Ne olursa olsun her iki durumda da geceleri huzursuz uykular sizi bekliyor, her şeye rağmen sabah uyanabilmenin umudu ile elbette.
‘Zincire vurulmak, özgürlükten iyidir kimi zaman’

29 Ocak 2014,20:00
Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi
Bilet fiyatları; 5 TL
İletişim ve Stant bilgileri için: 05418377032

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER izmir tiyatro oyunları, Franz Kafkanın dönüşüm oyunu, ocak ayı etkinlikleri, selahattin akçiçek eşrefpaşa kültür merkezi, 12. Üniversiteler Arası Tiyatro Şenliği, İktisat Oyuncular Tiyatro Topluluğu, dokuz eylül üniversitesi