Bekir Sami Çimen Resim Sergisi Sanatseverlerin Beğenisine Çıktı

Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde Bekir Sami Çimen Resim Sergisi açıldı.Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde Bekir Sami Çimen Resim Sergisi açıldı.

Bekir Sami Çimen, son dönem çalışmalarından oluşan 16 eserini 09 Mayıs 2013 tarihinde Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sundu.

Sergi açılışına Yaşar Topluluğu yöneticileri ve çalışanları ile daha pekçok İzmirli sanatçı, akademisyen ve sanatseverler katıldı. Sanatçı, sergi açılışının ertesi günü Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde Durmuş Yaşar İlköğretim Okulu öğrencileri, öğretmenleri ve pekçok sanatçı ve sanatseverin katıldığı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Sanatçı, sanatsal ifadesini salt renklere dayanan bir üslupla sürdürüyor. Renk ilişkileri uzamsal bir boşluğun sardığı soyut ve doğayla ilgili çağrışımlar sezinleten yorumlar olarak değerlendirilebilir. Tuval yüzeyini farklı renk şeritleriyle katmanlara ayırıyor. Bu katmanlar boşluk-doluluk, durağanlık-hareket, yüzeysellik-derinlik gibi karşıtlıklar yaratıyor.

Bekir Sami Çimen’in son dönem çalışmaları 02 Haziran 2013 tarihine kadar Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır.

Yoğun bir yaz sergi programıyla sanatseverleri buluşturacak olan Selçuk Yaşar Sanat Galerisi, sergilerine Çeşme Altın Yunus Sanat Galerisi’nde devam edecektir.

Bekir Sami Çimen Kimdir?

1940 da Silifke’de doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü resim bölümünden 1965 yılında mezun oldu. 1969 yılında Devlet bursuyla gittiği Almanya’da, Berlin Güzel Sanatlar Akademisi‘nde lisans ve uzmanlık öğrenimi gördü. 1974 yılında akademiden mezun oldu. 1975 yılı sonuna kadar akademideki çalışmalarını sürdürdü. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü, İzmir Eğitim Enstitüsü , Dokuz Eylül Üniversitesi ve Bremen Üniversitesi’nde öğretmenlik yaptı. Bekir Sami Çimen yarışmalı sergilerde (Devlet Resim ve Heykel, DYO, Vakko, Yunus Emre) ödüller aldı. Sanat çalışmalarına 1980 den beri Almanya’da devam eden sanatçı, 2009’dan bu yana çalışmalarını İzmir’de de sürdürmektedir.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER bekir sami çimen, bekir sami çimen sergisi, izmir sergisi, izmir sergileri