'Agrippina' 16 Kasım’da Yeniden Sahnede!

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 31 Mayıs 2012 tarihinde “Türkiye Prömiyeri”ni gerçekleştirdiği Handel’in AGRIPPINA adlı üç perdelik operası, bu sezonda üç kez yinelenecek.16, 18 Kasım ve 3 Aralık 2013 tarihlerinde sahnelenecek olan Agrippina, George Frideric Handel’in tüm dünyada en çok oynanan operalarından biridir.

Konuk İtalyan şef Slavil Zdravkov Dimitrov yönetiminde sunulacak olan Agrippina, Mehmet Ergüven’in rejisi ile sahneleniyor. Dekor ve kostümleri Gülden Sayıl Şenlikli tarafından hazırlanan eserde devinim ve jest sorumluluğunu Neslihan Öztürk üstlendi. Işık tasarımlarını Müfit Özbek’in yaptığı Agrippina’da solo rolleri; Linet Şaul, Sevinç Demirağ, Erdem Erdoğan, Kenan Dağaşan, Cengiz Sayın, Alaaddin Ataseven, Cenk Karaferya, Murat Duyan üstleniyorlar.

Librettosu İtalyan diplomat, kardinal ve libretto yazarı Vincenzo Grimani tarafından yazılan Agrippina, ilk kez Ocak 1710’da Venedik’te sahnelenmiştir. Eser, Handel’in (1685-1759) yaşamı boyunca yazdığı kırk beş operadan biridir ve en çok oynanan operalarının başında gelmektedir.

Birinci yüzyılda Roma’da geçen ve iktidar mücadelesini anlatan Agrippina’nın konusu şöyle: Kocası İmparator Claudius’un bir deniz fırtınasında öldüğünü öğrenen Agrippina, İmparatordan önceki evliliğinden olan oğlu Nero’yu tahta geçirme kararındadır. Böylece oğlu ile yönetme erkini kullanmayı planlamaktadır. Bunun için her türlü oyunu oynamak, yakınlarını bir birine düşürmek, gerekiyorsa her türlü yalanla iktidarı elde etmek için uğraş verecektir… İnsan var oldukça tutkunun sınırsızlığını ifade etmedeki en belirgin iki duygu olan “aşk” ve “iktidar” bu eserin temelini oluşturmaktadır.

16. yüzyılın ikinci yarısı ile 18. yüzyıl arasında Avrupa’da moda olan “Barok Dönem” müzikte opera ile özdeşleşmiştir. Bu akım; görkemlilik, canlılık, gösterişlilik, süslülük gibi biçem zenginliği ile dünya sanatı ve yaşam biçimine çok önemli kazanımlar sağlamıştır. Alman besteci Handel, Barok müziğinin en önemli temsilcilerinden biridir. İtalya’da kaldığı dört yıl içinde yazdığı İtalyanca operalar sayesinde İtalyan operasının doruk noktalarından biri olmayı başarmıştır.

Agrippina, İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne “2013 Yılının (Yılın Opera Yapımı) Donizetti Ödülü’nü kazandırmıştır.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER izmir devlet opera ve balesi , izmir kültür sanat, izmir tiyatro, izmir tiyatro oyunları, izmir opera ve balesi oyunları, izmirde nerede hangi oyun, izmir opera oyunları, izmir kültür sanat haberleri