Yöresel Ürünler, Yerelden Küresele Ulaşacak

İzmir’de 2. kez düzenlenen YÖRESEL ÜRÜNLER El Sanatları ve Kültürel Tanıtım Festivali uluslararası olma yolunda ilerliyor.Bazı turist kafileleri ve Türkiye dışından gösteri ekipleri Kültürpark’ daki etkinliğe katıldı. Festivalin uluslararası adımlarının atılmaya başlandığına dikkat çeken Gençiz Fuarcılık Genel Müdürü Osman Gençer, yöresel ürünleri küresel pazarlara taşımak için hedef büyüteceklerini söyledi.

Türkiye’nin tüm renklerini İzmir Kültürpark’a taşıyan 2. YÖRESEL ÜRÜNLER El Sanatları ve Kültürel Tanıtım Festivali başarıyla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği festivale bu sene Ege Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlarda ilgi gösterdi. Özellikle İzmir’e komşu iller ve ilçelerden çok sayıda vatandaş festivali ziyaret etti. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yöresel ürünleri yakından inceleyen vatandaşlar bol bol alışveriş yaptı. Halkoyunları, Konserler ve müzik dinletileriyle farklı atmosferleri yaşayan vatandaşlar eğlenceli saatleri yaşadı.


2. YÖRESEL ÜRÜNLER El Sanatları ve Kültürel Tanıtım Festival’inde bazı ilklerde yaşandı. İzmir’de bulunan bazı turist kafileleri festivali ziyaret programlarına dahil etti. Turistlerin ziyaretleri katılımcıları heyecanlandırdı. Stant sahipleri ve rehberler turistlere yerel ürünler hakkında bilgi verdi. Turistlerin alışverişleri festivale canlılık kattı. Kazakistan Halk Dansları ekibi festival kapsamında sahne aldı. Ekibin şarkıları ve dansları büyük alkış aldı.
Yöresel ürünlerin tanıtılması ve sıcak satışlarının festival kapsamında başarıyla yapıldığını vurgulayan Gençiz Fuarcılık Genel Müdürü Osman Gençer, önümüzdeki yıllarda festivalin çıtasını yükseltmek istediklerini ifade etti. Gençer, “Düzenlediğimiz SOUVENIR Hediyelik Eşya Günleri içinde yöresel ürünlerimize ağırlık vererek onları desteledik. İki yıldır da ayrı organizasyon olarak gerçekleştiriyoruz. Gıda Fuarımızda da özel bir bölümle yöresel ürünleri desteklemek istiyoruz. Bu yıl YÖRESEL ÜRÜNLER FESTİVALİ’miz uluslararası olma yolunda ilk adımlarını attı. El sanatları hediyelikler, damak tatları ve kültür tanıtımımızı festivalimizle uluslararası boyuta taşıyabiliriz. Ama uluslararası markalar oluşturmanın ilk adımları atılırken hitap edilecek hedef kitlenin ve tüketicilerin analizi ile pazarda mevcut olan ya da muhtemel pazara girecek rakiplerin iyi analiz edilmesi gerekiyor. Bu analizleri yaparak katılımcılarımızı küresel ekonominin rekabeti yüksek pazarlarına hazırlamamız gerekiyor. YÖRESEL ÜRÜNLER Yerelden Küresele bu festivalle adım adım ulaşacak”dedi.


Festivalin paydaşlarından İzmir Kent Federasyonu Başkanı Turgay Yokuş YÖRESEL ÜRÜNLER El Sanatları ve Kültürel Tanıtım Festival’inin uluslararası olması için ciddi bir çalışmayı ortaya koyacaklarını söyledi. Yokuş, “Barajda biriken durağan suyu elektrik enerjisine çevirmenin bir yolu olmalı! Potansiyel harekete geçirilmeli. Bunun için yapılması gerekenler söylemesi kolay uygulaması zor olsa da imkânsız değildir. Türkler olarak tarihte birçok ilki gerçekleştirmiş, bir çağın kapanıp öteki çağın açılmasını başarmışsak, bizler için yenidünya markaları yaratmak da çok zor olmayacaktır. Yeter ki dünya pazarlarındaki fırsatları iyi analiz edelim ve amatör bir ruh ile yavaş yavaş acele etmesini bilelim”şeklinde konuştu.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Yöresel ürünler festivali, yöresel ürünler fuarı, yöresel ürünler, osman gencer kimdir, osman gencer, hediyelik eşya günleri, hediyelik eşya, el sanatları, yöresel ürünler el sanatları ve kültürel tanıtım, magazin izmir