Rayda Denizcilik Körfez Temizliğine Talip Oldu

İzmir'in özel sektördeki ilk lisanslı atık toplama gemisini geçtiğimiz aylarda hizmete sunan Rayda Denizcilik, körfezin temizliği için kolları sıvadı.Turanlar Çevre A.Ş.'nin grup şirketlerinden Rayda Denizcilik, TCDD İzmir Liman İşletmesi Müdürlüğü'nün körfeze gelen gemilerden katı ve sıvı atıkların toplanması ve bertarafı ile ilgili düzenlediği ihaleye katılan dört firma arasında kendine ait atık toplama gemisi bulunan tek şirket olma özelliği taşıyor.

İzmir'de deniz temizliği adına önemli bir dönemi başlatacak olan ihaleyi kazanacak şirketin 35 aylık süre boyunca körfeze gelen gemilerden katı ve sıvı atıkları toplayarak bertaraf edeceğini kaydeden Turanlar Çevre A.Ş. Genel Müdürü Serhat Emanet, ihalenin deniz temizliğinin korunması konusunda önemli bir adım olacağını dile getirdi.

Rayda Denizcilik bünyesindeki rayda gemisinin 400 tonluk depolama kapasitesi bulunduğunu kaydeden Emanet, bu gemiyle körfezdeki gemilerin atıklarını toplayacaklarını ve çevre kirliliğinin önüne geçeceklerini söyledi.

Çevre temizliği ve geri dönüşüm alanında profesyonel çözümler ürettiklerini ve sektöre tıbbi atıkların bertarafıyla adım attıklarını hatırlatan Serhat Emanet, Rayda'nın İzmir'in özel sektörde lisanslı ilk atık toplama gemisi olduğuna dikkat çekti.

Üretim yapılan her sektörde ciddi miktarda atık oluştuğunu, bu atıkların geri dönüşümle ekonomiye kazandırılmasının önemini vurgulayan Emanet, “İzmir Körfezi ve Aliağa limanlarını yılda 10 bin gemi ziyaret ediyor. Gemilerde bulunan atıkların alınması için yeterli altyapı bulunmuyor. Rayda, körfezdeki gemilere yanaşarak atıklarını toplayabiliyor. Ocak ayı sonuna kadar sonuçlanması beklenen ihaleye katılan firmalar arasında uygun bir teklif verdiğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Rayda Denizcilik, Körfez Temizliği, Turanlar Çevre A.Ş, TCDD İzmir Liman İşletmesi Müdürlüğü, İzmir'de deniz temizliği, Serhat Emanet, izmir körfezi, izmir körfezi temizliği