Pancar OSB Yeni Yatırımlarla Hızlı Büyüyor

İzmir’in merkezine en yakın sanayi bölgelerinden birisi olma özelliğine sahip Pancar Organize Sanayi Bölgesi’nde (Pancar OSB) inşaatı süren 40 yeni tesis ile yüzlerce kişiye istihdam olanağı sağlayacak.Toplamda 130 hektarlık alanda kurulan bölgeye gösterilen ilgiden dolayı ikinci etabın da alt yapı yatırımlarına başladıklarının altını çizen Pancar OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şairoğlu, gereken malzeme ve ekipmanların tamamının satın alındığını ve iki sene içinde altyapıyı bitirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Geçen yıl bölgeye dahil edilen 355 bin metrekarelik ikinci kısımda altyapı inşaatının halen sürdüğünü belirten Şairoğlu, birinci etapta ise üretimlerinin başladığını söyledi. Halen 20 fabrikanın çalıştığı bölgede 10 fabrikanın da yakın zamanda faaliyete geçeceğini aktaran Şairoğlu, “40 tesisin de inşaatı sürüyor. Buradaki 70 parselde ve ikinci etaptaki bölgede de firmalar tesislerini kurmaya başlayacak. Bölgeye en çok makine ve yedek parça firmaları ilgi gösterdi. Bunun yanında ambalaj sektörü, ağaç ve ahşap sanayi, deri, madeni yapı elemanları, gıda, demir-çelik, döküm, plastik, otomotiv yan sanayii, tekstil ve kimya sektörlerinden yatırımcılar da bölgeye yatırım talebinde bulunuyor. Yapımı süren 40 tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte yüzlerce hemşerimiz istihdam edilecek” dedi.

İkinci etapta bile yer kalmadı

İkinci etap bölümünde bulunan 18 parsel arsanın da kısa sürede yatırımcılar tarafından alındığını belirten Şairoğlu, “Bütün parselleri sahiplendirilmiş İzmir’deki az sayıdaki OSB’den birisiyiz. Yatırımcıdan gelen yoğun talebi değerlendirerek, bölgeyi üçüncü etap ile büyütme düşüncesini gündemimize aldık. En kısa sürede çalışmalara başlayacağız” dedi.

Alternatif ulaşım yolları projede

Pancar OSB’nin Adnan Menderes Havalimanı’na 18, Alsancak Limanı’na 30, şehir merkezine 33 kilometre mesafede olduğunu anlatan Hüseyin Şairoğlu, “Konum ve ulaşım açısından hiçbir sorunumuz yok. Hali hazırda bölgeye İzmir –Aydın karayolunun Ayrancılar kesiminden ulaşılıyor. Ancak bölge yönetimi olarak, İzmir –Aydın otoyoluna bağlantı konusunda Karayolları ile anlaşma sağladık. Ulaşım için iyileştirme çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Demiryolu avantajımız var

Bölgenin enerji temini noktasında bir sıkıntıları olmadığını belirten Şairoğlu, “Doğalgaz bölgeye ulaştı. Pancar’ın köy merkezinde İzmir banliyö hattı İzban’ın istasyonu bulunuyor. Burası bölgeye 2.5 kilometre uzaklıkta. Asıl önemli olan bu istasyonda yüklem boşaltma rampası da olması. Yani bir konteyner oraya kadar götürülüp, vagona koyulabilir. Bu da bölgeye demiryolu avantajı sağlıyor” dedi.

1.5 Milyon liralık hibe ile arıtma tesisi

Gelecek dönemde alt ve üst yapı yatırımlarını sürdüreceklerini anlatan Şairoğlu, bölge ana giriş ve çevresi ile karayolu cephesini düzenleyeceklerini belirterek arıtma tesisinin şartname ve projelerini de hazırladıkların söyledi. Arıtma tesisini iki yıl içinde aktif hale getirmek istediklerinin vurgulayan Şairoğlu, “Ayrıca bölgenin koruma bantları düzenleme ve ağaçlandırma işlerini, sıcak su dağıtım şebekesini yapacağız. Konferans ve toplantı binasını ekleyeceğiz. İtfaiye merkezi, sağlık merkezi inşaatı, idari sosyal alanların planlanması ve düzenlenmesi işleri de projelerimiz arasında.

Bunlara kısa süre içinde başlamayı planlıyoruz. Katılımcılar için altyapı dışında farklı hizmetler vermeye de başladık. Son olarak bu ay Vakıflar Bankası ile Kredi Garanti Fonu destekli kredi kullanımına yönelik bir protokol imzaladık. Bölgemiz Arıtma Tesisleri için İZKA’dan 1 milyon 500 bin liralık hibe destek kredisi alındı. En kısa sürede ihalesine çıkıp inşaata başlanacağız” diye konuştu.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Pancar OSB, Pancar Organize Sanayi Bölgesi, Hüseyin Şairoğlu, izmir iş dünyası, izmir sanayi alanları, izmir fabrika alanları