Modacılar 2015 Yılından Umutlu

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) ile birlikte bünyesinde 23 sektörel ve bölgesel derneği barındıran Moda Hazır Giyim Federasyonu üyeleri, 2015 yılına umutlu giriyor.Yeni yılda özellikle ihracat artışı bekleyen modacılar, Türkiye’nin hazır giyimdeki dinamik yapısı ve moda altyapısını oluşturması ile büyük bir avantaja sahip olduğunu ifade ettiler.
Moda Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) İzmir Ayakkabı Fuarı kapsamında Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (EGEAYSAD) ev sahipliğinde yönetim kurulu toplantısını Kültürpark Fuar Alanı’nda gerçekleşti. MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk başkanlığında yapılan toplantıya EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden ile birlikte federasyon üyesi derneklerin başkanları ve yöneticileri katıldı.

İlgi Artıyor

Toplantıda 2014 yılı değerlendirilirken, 2015 öngörüleri ve Federasyonun yeni projeleri konuşuldu. EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden’de yaptığı konuşmada 2014 yılında zorda olsa ihracat artışı yaşadıklarına dikkat çekerek, daha sıkıntılı olacağı söylenen 2015 yılından umutlu olduklarını söyledi. 2014’te ekonomik yavaşlamaya rağmen ihracat performansının iyi olduğuna dikkat çeken Özden, “2015 yılında da ekonomide yavaşlama öngörülüyor. Ama bizim sektörde küresel krizden sonraki yeniden yapılanma ile firmalar daha da iyileşti. Türkiye’de de bu süreçte ticari ilişkilerini yeniledi. Servis şeklini değiştirdi. Moda altyapısını daha üst seviyeye çıkardı. Bütün bu gelişmeler küresel firmaların Türkiye’ye ilgisini artırdı. Bu ilginin yeni yılda daha da artacağını bunun da ihracata yansıyacağını öngörüyoruz. Burada da ihracat kültürüne sahip firmaların şansı yüksek olacak” dedi.

Pazar Avantajları Fark Etti

MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk ise bu yılın sektörün beklentileri doğrultusunda geçtiğine işaret ederek, ihracat sayesinde kapasitelerin dolduğunu söyledi. Sektördeki firmaların kurumsallaşma, ürün hızı ve geleceğe hazırlanması bakımından 2014 yılının verimli geçtiğini vurgulayan Öztürk, “Diğer sektörlerde de ilişkiler iyi noktalara geldi. Pazar Türkiye’de bizim sektörün avantajlarını fark etti. Zincir mağazaların yeni yılda Türkiye’den alımlarını artırmalarını bekliyoruz. Kapasitelerin yeterli gelmeyeceği bir sene yaşayacağız. Organizasyon ve eleman sıkıntıları da yaşayabiliriz. Yeni tesislerin devreye alınması gerekebilir” diye konuştu.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD), İzmir İş Dünyası, Hüseyin Öztürk, Mukadder Özden, Moda Hazır Giyim Federasyonu (MHGF), İzmir Ayakkabı Fuarı, Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (EGEAYSAD) , Moda Hazır Giyim Federasyonu