KESİAD'ın Genç Mühendislere Staj Müjdesi

Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) yıllardır dile getirilen üniversite-sanayi işbirliğini somut bir proje ile hayata geçiriyor.Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile işbirliği yapacak olan KESİAD, genç mühendis adaylarının Kemalpaşa'daki sanayi tesislerinde staj yapmalarına olanak tanırken, KESİAD üyeleri de üniversite ile ar-ge ve inovasyon projeleri ile katma değerlerini artıracaklar. Kemalpaşa Ramada Otel'de Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süheyda Atalay başkanlığında, EBİLTEM Başkanı Fazilet Vardar Sükan ile üniversite bünyesindeki bütün mühendislik fakültelerinin bölüm başkanlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda bir araya gelen KESİAD Yönetim Kurulu üyeleri üniversite sanayi işbirliği için el sıkıştı.


Genç mühendislere staj imkanı
Üniversiteye her zaman ihtiyaçları olduğunu ifade eden KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Öztaş, amaçlarının üniversite sanayi işbirliğini gerçek anlamda hayata geçirmek olduğunu söyledi. Sanayicilerin nitelikli eleman sıkıntısı yaşadıklarını, bunun yanında üniversitede okuyan genç mühendislerin staj sorununu çözemediklerini, üniversitelerdeki projelerin sanayi ile buluşamadığını anlatan Öztaş, “Biz bunları dikkate alarak, Ege Üniversitesi'nin Mühendislik Fakültesi'ni ziyaret ettik. Bizimle çok ilgilendiler. Birlikte neler yapabileceğimizi sorguladılar. Bunun üzerine neler yapılması gerektiğini tartışmak için bu toplantıyı gerçekleştirdik. 2 saati aşkın süren toplantımızda sanayiciler beklentilerini anlattılar. Üniversitemiz isteklerini ve çalışmalarını anlattı. Birkaç başlıktan 2 konu öncelikli olarak ortaya çıktı. Bunlardan biri genç mühendislerin staj sorunu. Biz KESİAD olarak öğrencilerin Kemalpaşa bölgesindeki sanayi tesislerinde staj imkanına kavuşması için proje geliştireceğiz. Sanayicileri buna teşvik edeceğiz. Diğer konu ise üniversite ile sanayicinin ar-ge ve inovasyon projelerinde buluşması .Bunun içinde biz KESİAD olarak sanayici ve üniversiteyi bir araya getirecek platform kuracağız” dedi.
Projeler raftan indirilecek
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süheyda Atalay ise en büyük sorunu öğrencilerine staj yeri konusunda yaşadıklarını belirterek, KESİAD ile bu sorunu önemli ölçüde çözeceklerine inandığını söyledi. Öğrencilerin 4-8 haftalık zorunlu stajlarının yanı sıra 2 bin saatlik sanayi deneyim sertifikası programından da yararlanmak istediklerini anlatan Atalay şöyle konuştu: “Staj dışında üniversite sanayi işbirliği kapsamında üniversitemizde bekleyen projelerimizi sanayiye kazandırmak istiyoruz. Bu konuda bugüne kadar iletişim kopukluklarından dolayı istediğimiz başarıya ulaşamadık. Bundan sonra KESİAD ile birlikte bölge firmalarına ulaşarak bu projelerin raflardan indirilerek hayata geçmesini sağlayabiliriz. Biz bu konuda üniversitemizin olanaklarını sanayicilerimize sunabiliriz. Bu sayede ülke ekonomisine daha çok katma değer kazandıran üretimlerini sağlayabiliriz” dedi.
Kariyer Günleri'nde mühendislerle buluşacaklar
KESİAD, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile ilk birlikteliğini Kariyer Günleri'nde gerçekleştirecek. 30 Nisan tarihinde üniversitede yapılacak olan Mühendislik Fakültesi Kariyer Günleri etkinliğinde KESİAD şemsiyesi altında Kemalpaşa'daki firmaların temsilcileri öğrencilerle biraraya gelecekler. Etkinlikte firmalar ihtiyaç duydukları genç mühendis adayları ile biraraya gelerek genç mezunlara iş imkanı yaratacaklar.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği,Kemalpaşa Ramada Otel,Prof. Dr. Süheyda Atalay, EBİLTEM,Fazilet Vardar Sükan, staj, öğrenci