Gine Ticaret Bakanı Esidef'in Konuğu Oldu

Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF), Gine Ticaret Bakanı Mohamed Dorval Doumbouya’yı federasyon da ağırladı.Afrika’nın demokratikleşme yolunda önemli adımlar atan ülkesi Gine ile yıllık 50 milyon dolar civarında dış ticaret hacmi olduğunu ifade eden ESİDEF Genel Sekreteri Özer Akoğlu ‘‘ Türkçe Olimpiyatları Kültür Şöleni kapsamında ilimize gelen Gine Ticaret Bakanı ile 4 gündür birlikteyiz. İzmir’in kültürünü, misafirperverliğini, üretim ve iş gücü potansiyelini göstermek için bir dizi ziyaret gerçekleştirdik. Özellikle EXPO 2020 İzmir adaylığı için yapmış olduğumuz görüşmelerden çok olumlu sonuçlar aldık.

Bakan bey sadece kendisi ülkesinin değil etkileyebileceği ülkelerin oy vermeleri için de çaba göstereceğini söyledi. Bugün burada ESİDEF olarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimiz hakkında bilgiler aktardık. Gerçekleşen bu görüşmede ekonomik olarak iki ülke arasında hangi fırsatları değerlendirebiliriz noktasında önemli bilgiler edindik. Önemli olan kazan kazan prensibi ile her iki ülke insanında kazanmasıdır. Türk Müteşebbisleri olarak bunu çok önemsiyoruz.’’ Dedi.

EXPO 2020 İzmir’in Kazanması İçin Bizde Çalışacağız

ESİDEF Merkezinde gerçekleşen görüşmelerde EXPO 2020 adaylığı için hazırlanan broşürleri inceleyen Gine Ticaret Bakanı Mohamed Dorval Doumbouya ‘‘ İzmir’in tarihi dokusu, kültürel zenginlikleri, gelişmiş sanayisi ve sıcakkanlı insanları beni çok etkiledi. Buraya gelmeden önce aklımda olan tedirginliklerim havaalanında indikten çok kısa zaman sonra kayboldu ve yerini olumlu, samimi düşünceler aldı. Türkçe Olimpiyatları Kültür Şöleni kapsamında, Gine Türk Okulları Genel Müdürü Veysel Bey’in daveti ile geldiğim İzmir, EXPO 2020 için diğer rakipleri arasında çok şanslı. Bu konu da elimden gelen gayreti göstereceğim. Türk Müteşebbislerini en kısa zamanda ülkemde misafir etmek istiyorum. Bu konuda ESİDEF olarak bir organizasyon yapmanızı arzu ediyorum. ’dedi.

 Bakan’ın İzmir’e gelmesi için öncesinde çalışma yapan ve bakan ile birlikte Türkiye’ye gelen Gine Türk Okulları Genel Müdürü Veysel Camuzcu ‘‘ 2003 yılından beri Gine de Türk okulları olarak faaliyet gösteriyoruz. Ülke de birçok yetkili ile güzel birlikteliklerimiz var. Gine Ticaret Bakanı’nı da geçmişte kurmuş olduğumuz diyaloglarımızın meyvesi olarak Türkiye’ye getirdik. EXPO 2020 İzmir adaylığı için bu ziyaretin çok önemli olduğunu bildiğim için bizzat ben kendisine eşlik ettim. Geldiği günden bu güne aklındaki birçok olumsuz düşünce gitti. Hatta İzmir’in sıcakkanlı misavirperliğinden çok etkilendiğini birçok konuşmasında dile getirdi. Ben eminim ki bakan bey söz verdiği gibi EXPO 2020 için İzmir’e destek olacak ve bu yarışı biz kazanacağız.’’ Dedi.

Gerçekleşen görüşmelerden sonra plaket takdiminin ardından Bakan ve beraberindeki heyet ESİDEF den ayrıldı.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER esifed, Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu, gina ticaret odası, mohamed dorval doumbouya