EXPO 2020 İçin Geri Sayım Başladı!

Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olarak kabul edilen EXPO 2020'ye ev sahipliği yapacak kent bugün belli oluyor. Daha önce EXPO 2015'e aday olan ancak Milano'ya kaybeden İzmir, bu kez 2020 sınavında.

Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olarak kabul edilen EXPO 2020'ye ev sahipliği yapacak kentin belli olmasına artık saatler kaldı ve İzmir dahil 4 kent bu dev organizasyon için yarışacak.

Rakipler, birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai, Rusya'dan Ekaterinburg ve Brezilya'dan Sao Paulo.Fransanın başkenti Paris’te yapılacak oylamada 167 ülkeden delege oy kullanacak.

İlk iki turda oyların üçte ikisini alan şehir yarışı kazanacak. Eğer ilk iki turda kazanan çıkmassa üçüncü ve final turunda en fazla oy alan kent EXPO 2020'yi düzenlemeye hak kazanacak.

TÜRKİYE’DEN ÇIKARMA
Bugünkü oylama öncesi Türkiye'den Fransa'ya adeta bir çıkarma var. İzmir Valisi Mustafa Toprak ve İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Paris'te. Oylama sırasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de Paris'te olacak. 

İzmir'in sunumunu Belediye Başkanı Kocaoğlu ile Ordinaryüs Profesör Ogün Güntürkün yapacak. Sunum sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesajı da yayınlanacak

RESEPSİYON VERİLDİ
Bu arada oylamaya saatler kala, İzmir Uluslararası Sergiler Bürosu, delegelere resepsiyon verdi. çok sayıda bakanın da katıldığı resepsiyonda, bakanlar konuklarla tek tek ilgilendi.

Delegelerin oylarını İzmir lehine kullanmaları için son kulislerin yapıldığı gecede, konuklara Ege bölgesinin ünlü tarım ürünleri üzüm ve incir ikram edildi. Türk kahvesinin de tadına bakan konuklar, klasik müzik eşliğinde unutulmaz bir gece yaşadı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, EXPO için son dönemde büyük mesafe kaydedildiği söyledi. Çelik, "Biz de bundan sonrasında EXPO'ya ev sahipliği yaparak her dinden, her ırktan ve her kültürden insana fayda sağlayacak bir hizmette bulunmak istiyoruz. Çünkü inanıyoruz ki dünyadaki her ülke elindeki imkanlar ölçüsünde insanlığın ortak faydası için elinden geleni yapmalıdır" şeklinde konuştu.

Resepsiyon sanatçı Sertap Erener'in konseriyle sona erdi.

İşte bugün açıklanacak Expo 2020 için hazırlanmış tanıtım videosu sizlerle...  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER expo 2020, expo 2020 hakkında, expo 2020 ne zaman, expo 2020 izmir elemeleri, expo 2020 izmir ne zaman açıklanıyor, aziz kocoğlu, expo 2020 izmirde neler olacak