BEGOS, İşsizleri Meslek Ve İş Sahibi Yapacak

BEGOS’tan Mesleki Eğitim MerkeziBuca Ege Giyim Organize Sanayi Bölgesi (BEGOS) tekstil ve konfeksiyon sektörünün eğitimli işgücü ihtiyacını karşılamak için mesleki eğitim merkezi kurdu. İzmir Kalkınma Ajansı’nın Okul öncesi ve Mesleki Eğitim programı çerçevesinde Hazır Giyim Eğitim Merkezi adıyla proje hazırlayan BEGOS, bu projeyle sektöre nitelikli işgücü kazandıracak. 1 yıl sürecek projenin ilk etabında 100 işsiz gence makinacılık ve ütücülük eğitimi verilirken, meslek sahibi olan gençler bölgedeki firmalarda istihdam edilecekler. Toplam 228 bin TL’lik bütçe ile hayata geçecek proje kapsamında bölge mesleki eğitim merkezi kazanırken, bu merkezde daha sonra da açılacak kurslarla sektörün eğitimli eleman ihtiyacı karşılanacak.
En büyük soruna neşter
BEGOS Müdürlüğü’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan BEGOS Yönetim Kurulu Başkanı Timur Yaykıran, Yüksek ihracat ve istihdam özelliği ile dış ticaret fazlası veren, ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan tekstil ve hazır giyim sektörünün en büyük sorununun nitelikli eleman olduğunu söyledi. Yaykıran, bu sorunu dikkate alarak bölgelerine mesleki eğitim merkezi kazandırmak için yola çıktıklarını söyledi. İZKA’nın da Okul Öncesi ve Meslek Eğitim Programı’ndan yararlanmak için proje hazırladıklarını dile getiren Yaykıran, hibe destek almaya hak kazanan projelerini hayata geçirmeye başladıklarını kaydetti.
İş garantili
Proje kapsamında öncelikle mesleki eğitim merkezini bölgeye kazandırdıklarını ifade eden Yaykıran, “Projemiz 1 yıl sürecek. Bu süre içinde çeşitli dönemlerde mesleki eğitim merkezimizde 100 işsiz gence eğitim vereceğiz. Sektörün en çok makinacı ve ütücü ihtiyacı var. Merkezimizde bu alanda ilk eğitimler verilecek. Kursiyerlerimize eğitim aldıkları her gün için 15 TL ödeme yapılacak. Ayrıca kursiyerlere servis ve imkanı da sunulacak. Eğitimi alan işsizler meslek sahibi olurken, bölgedeki firmalarda da işe başlayacaklar” dedi.
Belediye desteği
Projelerine Buca Belediyesi’nin de destek verdiğini belediyeye iş başvurusu yapan işsizlerinde mesleki eğitim merkezlerine yönlendirildiğini açıklayan Yaykıran, ilk eğitimlerine temmuz ayında başlamayı planladıklarını kaydetti. Toplantıya BEGOS Yönetim Kurulu Üyeleri, İş Kur Karabağlar Hizmet Merkezi Müdürü Sevilay Çığa ile bölgede faaliyet gösteren firmaların temsilcileri katıldı.
Proje içinde yer alan iştirakçi firmalar
Farbe Tekstil
CNS Tekstil
Nyysa Tekstil
Ali Erez Tekstil
Demoteks Tekstilx
Mergü Tekstil
Narkonteks Tekstil
Cicikom Tekstil
Yalaz Tekstil
GNT Tekstil
Berkem Tekstli


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Farbe Tekstil, CNS Tekstil, Nyysa Tekstil, Ali Erez Tekstil, Demoteks Tekstilx, Mergü Tekstil, Narkonteks Tekstil, Cicikom Tekstil, Yalaz Tekstil, GNT Tekstil, Berkem Tekstli