“Anneler Toplumsal Hayata Kazandırılmalı”

Anneler günü ile ilgili bir mesaj yayınlayan Ege İş Kadınları Derneği(EGİKAD) toplumumuzda annelerin büyük kısmının, sorumlulukları nedeniyle ekonomi, siyaset, spor ve sanat gibi toplumsal alanlarda var olamadıklarına dikkati çekti.Başkan Betül Elmasoğlu, “Bir annenin hayatı yemek yapıp, çocuk bakmaktan ibaret olmamalıdır. Annelerin toplumsal hayatın her alanında varolması için eşlerin görev ve sorumlulukları paylaşması, onlara destek olması gerek” dedi.

Anneliğin başlı başına bir zorlu bir iş olduğuna değinen Elmasoğlu, şöyle konuştu:“Beslemeyi, büyütmeyi, sabır göstermeyi, sadakati, cesareti, hoşgörü ve sevgiyi tek bir çatı altında buluşturmayı karşılıksız başarabilen tek varlık, annelerimizdir. Hiç yılmadan sevgi ve şefkatle, fikren ve bedenen sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde büyük bir sorumluluk üstlenen annelerimiz; bu sorumluluğa canını, kalbini ve sadece kendisine özgü hislerini de katan kişidir. Unutmamalıyız ki, bir toplumu toplum yapan değerlerin hayat bulmasında, yaşatılmasında en çok annelerin payı vardır. Annelerimizin aynı zamanda bir kadın olarak iş yaşamında, siyasette ve diğer bütün toplumsal alanlarda daha etkin olması en büyük arzumuzdur. ”

“Eşler Destek Olmalı”

Betül Elmasoğlu, toplumumuzda ev ve çocuk sorumluluğunun genellikle kadınlara yüklendiğine işaret ederek, “İş yaşamı çerçevesinden bakacak olursak, kadınlar da erkekler gibi iş yaşamında başarılı olmak için eğitim görüp, uzun yıllar didiniyor. Ama sıra anne olmaya geldiğinde ev ile ilgili sorumluluklara bir de çocuğun tüm sorumluluğu ekleniyor. Ev, çocuk ve iş arasındaki dengeyi sağlamak için kadınlarımız insanüstü bir gayret gösteriyor, hatta bazen ev-iş arasında tercih yapmak zorunda kalıyor ve toplumsal hayatın gerisine itiliyor. Gerekli yasal düzenlemelerin yanısıra, özellikle eşlerin ev ve çocuk sorumluluğunu paylaşmaları, annelere destek olmaları bu noktada çok önemli” dedi.

Tüm annelerin Anneler Günü'nü kutlayan Elmasoğlu, “Dünyadaki en zor ve en kutsal görevi yerine getiren, karşılıksız sevginin, emsalsiz hoşgörünün sembolü annelerimizin bu anlamlı günle sınırlı kalmadan; her zaman hatırlanılması, anılması ve layık oldukları ilgiyi görmeleri en samimi dileğimdir” mesajında bulundu.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Anneler günü, Betül elmasoğlu, betül elmasoğlu kimdir, ege iş kadınları derneği, ekonomi, iş hayatı, iş kadını, anneler, magazin izmir, fulya demirören