İzmir’in 'En Özel Sanat' Projesi

Dora Dergisi öncülüğünde, Ege üniversitesi ve Ege Artı Özel Eğitim Merkezi, Alsancak Güzelleştirme Derneği ve Folkart işbirliği ile verilen bu “En Özel Sanat” projesine 11 Mart Pazartesi günü start verildi.7 hafta sürecek olan bu proje, İzmir’in iş, siyaset ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerinin de katılımıyla “Eğitilebilir Zihinsel Engelli Çocukları” toplumla kaynaştırmak amacıyla başlayan ve fazlasıyla dikkat çeken bir çalışma oldu.

Eğitilebilir zihinsel engelli çocuklarımızdan eğitimi devam eden ve topluma karışabilecek düzeyde olanlarının, bu süreçlerine yardımda bulunmak amacıyla gerçekleşmiş ve bu anlamda örnek olunabilecek bir proje haline gelmiştir.

Proje öncelikle her iş günü eğitilebilir zihinsel engelli çocuklarla iki saat zaman geçirerek oluşacak. Bu süre içerisinde onlarla birlikte herhangi bir sanat aktivitesi (tabak boyamak, alçıdan objeleri boyamak, kitap okumak gibi) yapılacak.

Proje sonlandığında ise Hıdrellez kutlamalarıyla birleştirilerek bir kermes yapılacak ve birlikte üretilen bu sanat çalışmaları kermeste satışa sunulacak.
Satıştan gelen tüm gelir onların bir dahaki sanatsal faaliyetlerine yardımcı olmakla birlikte, onlara verilen değerin farkına varmalarını ve bir nebze de olsa mutlu olmalarını sağlayacak.


11 Mart’ta Yapılan İlk Etkinliğin Fotoğraf Galerisine Tıklayın.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER dora dergisi, eğitilebilir zihinsel engelliler projesi, en özel sanat projesi, ege üniversitesi, ege artı özel eğitim merkezi, alsancak güzelleştirme derneği, folkart, ceren ağca, magazin izmir