Efsaneler Ülkesi Çin

Yıllardır kendini gerçek dünyadan soyutlayan Çin artık esrarengiz örtüsünü kaldırdı ve büyüleyici, efsanelerle dolu dünyasının kapılarını dünyaya açtı.Yıllardır kendini gerçek dünyadan soyutlayan Çin artık esrarengiz örtüsünü kaldırdı ve büyüleyici, efsanelerle dolu dünyasının kapılarını dünyaya açtı.2008 Yaz Olimpiyatlarının Pekin’de düzenlenmesi ile birlikte tüm dünya Çinîn inanılmaz gösterilere, Çin efsanelerine ve masallarına tanık oldu. Çin’in yüzünü göstermesi ile bu egzotik destinasyon tüm dünyadan seyyahlar için cazibe merkezi haline geldi. Bugün Çin 1.3 milyar nüfusa sahip, dünyanın en kalabalık ve coğrafi olarak üçüncü en büyük ülkesi. Ve gerçekten bu uçsuz coğrafyada keşfedilecek çok efsane var.

 

Bir destinasyon olarak Çin’i turistler için çekici hale getiren şey onun büyüleyici kültürü ve kökleri yanında antik zamanlara uzanan kalıntıları. Neolitik döneme ait yerleşimlerden ve kudretli imparatorlukların hüküm sürdüğü dönemlerden günümüze uzanan harabeler ve eski eserler, İpek Yolu gibi efsanevi bir yol boyunca uzanan maceralar birlikte fark edilmeyi bekliyor.Yasak Şehir, Çin Seddi,  Terracota Savaşçıları, bu kadim Doğu İmparatorluğu’nda görülmesi gereken inanılmaz yapılardan sadece bazıları.

 

Çin Halk Cumhuriyeti 1949 yılından bu yan komünist rejim altında idare ediliyor; bununla birlikte sosyal ve ekonomik açıdan önü alınamaz bir gelişme içerisinde. Çin zengin tarihi ve kültürel hazinelerini dünyaya sunmak için kapılarını açıyor ve ziyaretçiler huşu, merak içinde buraya akın ediyor.

 

Çin’in modern metropolleri olan Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerde, yüzlerce yıllık geçmişe sahip tarihi binaların ve geleneksel lokantaların yanı sıra fast food ve gösterişli mağazalar sizleri bekliyor. Büyüleyici bir mimari ile adeta yarışan arkeolojik harikalar, heybetli dağlar ve ücra manastırlar ve keşfedilecek nice gizem...

 

Pekin

Çin’in en ünlü destinasyonu müthiş ‘Yasak Şehir”i Çin’in başkentine, Pekin’e gidiyoruz. Tarihi yerlerin ve büyüleyici müzelerin yeni yapılmış ışıltılı gökdelenlerle yan yana durduğu Pekin, Çin’in kültürel ve tarihi kalbinin attığı yerdir.


Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin (eski adıyla Peking), yüksek binaları, uluslararası otelleri ile oldukça modern ve çok kalabalık bir şehir. Pekin kültürel ve tarihi öneme sahip sayısız yere ev sahipliği yapıyor; bunlardan bazıları ise: Çin Seddi, eski Kraliyet Sarayı, Temple of Heaven, Summer Palace ve “Pekin Adamı”  kalıntıları… Bu mekanlar aynı zamanda UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası Alanları arasında yer alıyor. Pekin, Batılı ziyaretçileri büyüleyen Çin tarihini ve kültürünü keşfetmeye başlamak için muhteşem bir başlangıç noktası. Şehirde klasik Çin mimarisini özetleyen çok sayıda saray, tapınak, malikane, park ve türbe bulunuyor. Şehirde ayrıca yaklaşık 120 müze ve 100’den fazla park yer alıyor.


Çoğu ziyaretçinin ilk uğradığı yer, Pekin’in merkezinden başlayarak adeta bir ağ görünümünde şehrin kalan kısmına yayılan Yasak Şehir’dir. 9,999 odasıyla devasa bir görünüm arz eden bu saray kompleksi beş yüz yıldır ülkenin idari merkezi olarak duruyor. Burası lükslük içinde kendini izole ederek yaşamış, imparatorlara ve haleflerine ev sahipliği yapıyor. Saray, Çin tarihi boyunca politik çatışmalarına ev sahipliği yapmış olan kötü şöhretli Tiananmen Meydanı’na nazırdır.


2008 yılında ‘Olimpiyat tarihinin en iyi oyunlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanılırken, Pekin’de pek çok yenileme çalışması yapılmış. Toplu taşıma sistemi iyileştirilmiş, çevresel konular üzerinde durulmuş ve şehrin genel  düzenlemesi yapıldı. Çinliler oyunları, ekonomik bir dünya gücü olarak yükselişlerinin simgelendiği bir fırsat olarak gördüler. İkonik ‘Birds Nest’ farklı amaçlar için kullanılıyor.

 

Şanghay

Şanghay yaklaşık 12 milyon insana ev sahipliği yapan Şanghay Çin’in en büyük şehri ve Yangtze Nehrinin Doğu Çin Denizindeki deltasına aktığı kıyı şeridinin tam ortasında yer alıyor. Şehrin adı 'denizin üzerinde' anlamına geliyor. Chongming Adası da dahil olmak üzere şehrin büyük bir kısmı, Taihu havzasının su yolları tarafından labirent şeklinde çizilmiş vaziyette deniz seviyesinden sadece birkaç metre yüksekte yer alıyor.

 

Şanghay aynı zamanda Çin’in endüstriyel ve ticari başkenti. Yoğun bir liman kenti olan şehir, Çin’in bilim ve teknoloji merkezi ve hareketli bir iş hayatına sahip. Şanghay’a hangi amaçla gelirseniz gelin, burada çok sayıda eğlence ve dinlence olanağına olanağı sizi bekliyor. Sadece kalabalık caddelerinde yürümek ve canlı havasını solumak bile size enerji veriyor.
Bu devasa kozmopolit metropol, Komünist rejim altında geçen yarım yüzyıl boyunca pürüzlerinden arındırılmış renkli bir kolonyal geçmişe sahip.

 

Xi'an

Modern Xi'an kısmen sanayi kenti görünümünde ancak tatil için Xi’an’a gruplar halinde akın eden turistler dünyanın en büyük arkeolojik hazinelerinden biri olan Terrakota Savaşçıları ordusuna ev sahipliği yapan, antik güzellik karşısında büyüleniyor. Şehir ayrıca 3,000 yıllık tarihinin bir mirası olan pek çok büyüleyici tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapıyor.

 

Antik dönemlerde, Xi'an kenti doğu Çin’den Orta Asya’ya uzanan ticaret yollarının başlıca kavşaklarından biri ve ünlü İpek Yolu’nun başladığı yerdir. Başlangıçta Roma ve İstanbul’la eşit öneme sahip olduğu düşünülen 3,100 yıllık bu şehir, son yıllarda kendi kimliğine geri dönmeye ve Çin’in başlıca turistik merkezlerinden biri olmaya başladı.


Arkeologlar 1974’te şehrin doğusunda yaptıkları kazıda tesadüfen bir hazine ile karşılaştı: yer altı tonozlarında savaş halinde ayakta duran bir terrakota savaşçı ordusu heykelleri. 20. yüzyılın en büyük arkeolojik buluşu olarak takdir edilen Xi'an Terrakota Savaşçıları dünyanın dört bir tarafından ziyaretçileri tarihi ve kültürel bir ziyafet sunmak ve belki de Antik İpek Yolunda maceralı bir tura çıkarmak için şehre çekiyor.

 

Antik dönemlerde Chang’an olarak bilinen Xi'an, Çin’in orta bölgesinde, Shaanxi ilindeki Guan Zhong Ovası’nın güney kısmında yer alır ve kuzeyden Qinling Dağları güneyden Weihe Nehri ile çevrilidir.


Binlerce yıllık gelişimi içerisinde 12 hanedanlık boyunca Çin’e başkentlik yapmış olan şehirde Terrakota savaşçılarının yanı sıra müze  ve tapına ile muazzam tarihi kalıntılar bulunuyor. Şehir duvarı dünyanın en büyük duvarıdır ve 3,000’den fazla antik taş tabletten oluşan bir koleksiyona sahip olan Forest of Steles Çin’in hem en büyük hem de en eski müzesidir.

 

Guilin

Pekin ve Şanghay gibi hareketli metropollerle karşılaştırıldığında Guilin, Çin’in güneyinde yer alan küçük bir şehirdir; ama aynı zamanda ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Bölgede bulunan çok sayıda Osmanthus ağacı nedeniyle adı 'Sweet Osmanthus ormanı' anlamına gelmektedir. Kendine has kireçtaşı karst tepeleri, kenti hevesli fotoğrafçılar için favori yerlerden biri haline getirirken 1.3 milyon insan için de etkileyici bir yaşam alanı sunmaktadır.

 

Tepeler 200 milyon yıl önce gerçekleşen tektonik hareketler sonucunda oluşmuş, denizden yukarı doğru itilen kireçtaşı çökeltileri olağanüstü tepelerin, mağaraların ve taş ormanlarının oluşmasına ve bu yönleriyle Guilin’in tümüyle kendine has bir yer hale gelmesine neden olmuş.

 

Guilin'in iki büyük gölü olan Banyan Gölü (Rong Hu) ve Cedar Gölü (Shan Hu) pagodaların, köprülerin ve yüzlerce yıllık geçmişe sahip banyan ağaçlarının yanı sıra tepelerin izlenebileceği güzel manzaralı tekne turları yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu göller aynı zamanda su yoluyla Guilin’deki diğer göllere bağlanıyor. Diğer bir popüler tekne turu ile ise Li Nehri boyunca ilerlenerek Yangshuo kasabasına gidiliyor.

 

Gelişmiş toplu taşıması, yerel ve batılı restoranları ve pahalı turistik eşyaları ile Guilin bir yerden bekleyebileceğiniz tüm olanaklara sahip turist odaklı bir şehir. Şehir aynı zamanda temiz havasıyla ülke içi turizmin popüler destinasyonlarından biridir.

 

VIP Turizm Çin Turları’na katılmak ve erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak için www.vip.com.tr ziyaret edebilir ve 444 7 847 numaralı telefonsan VIP Turizm’e ulaşabilirsiniz. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER