Mantarın Yararları ve Zararları

Çoğu zaman yemeklere lezzet katan mantar ne kadar yararlı?Yemeklerimizin en lezzetli tadı ve değişik şekilleri ile ilgi çeken mantarların yararlarını magazinizmir.com olarak sizler için araştırdık. Bunun dışında bazı durumda zarar olabilecek bazı vitaminleri de içinde barındırıyor. Mantar, içerdiği mineral ve vitaminlerden dolayı, pek çok hastalığa iyi gelen, ve hatta, bazı hastalıkların oluşmasını önleyen bir besin. Bu nedenle çok fazla tüketiliyor. 

 

Yararları

 1.  Yaşlanmayı geciktirir.
 2.  Beyin ve sinir sistemi hastalıklarından korur.
 3.  Alzheimeri önler.
 4.  Ete yakın oranda ve çok değerli protein içeriği nedeniyle, son derece besleyici ve önemli bir besindir.
 5.  Çocuklarda büyümesinde, gelişmesinde ve hastalıklardan korunma amacıyla bağışıklık sisteminin gelişmesinde önemli rol oynar.
 6.  Vücut için gerekli tüm aminoasitleri içerir.
 7.  Yağ yönünden oldukça fakir olması nedeni ile kilo aldırmaz. Kilo vermek amaçlı yapılan diyetler için de ideal bir besindir.
 8.  B,A,K,D vitaminleri açısından oldukça zengindir.
 9.  Kemik gelişimi üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Büyüme çağındaki çocukların ve kemik erimesi riski olan kadınların mutlaka tüketmesi gerekir.
 10.  Bol miktarda Kalsiyum,potasyum,fosfor,demir,çinko ve bakır içermesinden dolayı, kansızlık başta olmak üzere, kalp damar hastalıkları, migren, yüksek tansiyon, felç,astım,romatizmal hastalıklar,diş çürümesi ve kemik erimesini önler.
 11.  Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

 Düşük sodyum miktarı ile, yüksek tansiyon ve kalp hastalarının bile, rahatlıkla tüketebileceği bir besindir   

Zararları

 1. Zehirli olanları ölümcül sonuçlar doğurabilir. İçeriğinde bulunan fosfor ve calsiyum, özellikle böbrek hastaları, fosfor ve calsiyum yüksekliği olan ve bu elementleri tüketmesi sakıncalı olan hastalar için zararlı olabilir. Bu hastalar, mantarı, doktorlarına danışmadan tüketmemelidirler. 
 2.  
 • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER mantarın zararları, mantarın yararları, mantar, mantar yemekleri, mantarın içinde yiyecekler, mantarlar