Kendini Kanıtlama Hastalığı

Kendilerini kanıtlamak isteyen ve bu yüzden kendinden bahseden insanların psikolojik hasta oldukları ortaya çıktı.Bireyler neden bazı yönlerinden sürekli söz ederler? Kendinin şöyle yada böyle olduğunu ya da olmadığını neden baskın bir şekilde söylerler? Kendini bir konuda kanıtlama gereğini duyarak anormal denilebilecek seviyede farklı davranışlarda bulunurlar? Bu soruları hiç sordunuz mu kendinize ve cevap buldunuz mu? ‘’Evet sordum,böyle insanlarla karşılaştım.‘’Öyleyse devam edelim.Sık denilebilecek oranda görülen ve PSİKOLOJİK ANALİZ gerektiren bir durum olduğu için bu konunun üzerine eğilmek gerekir.
Bu ön bilgiler yeterli analize başlayabiliriz:
İlk ve en önemli durum şudur ki;ruhsal açıdan dengeli insanların bu türden kendini kanıtlama çabası içinde olmayacağı gerçekliğidir.Çünkü davranış ve düşüncelerinde iç denetimlidirler. Başkalarının gözünde iyi,zeki,güzel/yakışıklı olmak yerine daha çok kendisinin kendi için ne düşündüğünü önemser.(Herkesi boş ver istediğin gibi yaşa şeklindeki düşünce de pek sağlıklı değildir.) Mükemmellik çabası içine girmez.Eksiği,yanlışı varsa da bunu kabul eder.Bu yönünden korkmaz,yanlışlarının ortaya çıkıp küçük düşeceği korkusu,kaygısı taşımaz. Dolayısıyla herhangi bir konuda herhangi bir şekilde kendini ispatlama gereğini duymaz.Olduğu gibi davranır.
Bir başka önemli durum; genel olarak çok savunmacı,kendini kanıtlamak isteyen ,mükemmel olmaya çalışan bireylerin bu davranışları iyi bir gözlemci olan herkesin dikkatini çeker.Davranış bilimleriyle ilgilenenlerin özellikle bunlara dikkat etmesi gerekir.Söz konusu davranışlar analiz edildiğinde şöyle bir sonuç çıkarılabilir: bu davranışlar o bireyin içindeki eksiklik duygusundan kaynaklanıyor.Çünkü birey eksikliğini hissettiği konuda aşırı çaba sarf ederek kendini kanıtlamaya,bu eksiklerini örtmeye çalışır.Diğerlerinin bunu fark edeceği korkusu onu bu çabaları göstermeye zorlar.(Ancak insan davranışları çok karmaşık bir süreç olduğu için bu yargılara varırken dikkatli olmak gerekir.Her birey de bazen anormal davranışlar görülebilir.Önemli olan bireyin o anki psikolojik durumu,davranışların sürekliliği gibi faktörlerinde dikkate alınarak bütüncül bir değerlendirilmenin yapılabilmesidir.)
Filmde dikkat çeken, hastanın ruh sağlığı merkezine yatırılma sahnesi vardır !!!
‘’Ben deli değilim,çıkarın beni burdan, deli değilim diyorum size’’ Bu sahneden sonra şu değerlendirme yapılabilir.Ruh sağlığı yerindeyse zaten o birey ordan çıkarılacaktır.Neden kendisinde olabilecek durumu bu kadar katı ve anormal tavırlar sergileyerek reddetmeye, bunun tersini kanıtlamaya çalışıyor? Aslında o da kendisinde bu durumun olabileceği ihtimalini belki düşünüyordur.Ama kabul etmekle eksik taraflarının açığa çıkacağından korktuğu için bunu reddetme yolunu seçerek anormal davranışlar kategorisindeki yerini alıyor.
Filmde geçen sahne bir örnektir.Bu sahne farklı durumlar içinde geçerlidir.Zeki olduğunu olduğunu kanıtlamaya çalışan zeki olmadığını,iyi olduğunu kanıtlamaya çalışan iyi olmadığını kendi içinde düşünüyor olabilir ya da Sigmund Freud a bağlayacak olursak bilinç altında kendisi için kurguladığı bu yargıların tersinin yatma ihtimali yüksektir.
Şunu da eklemek gerekir:bu durum özveri,kararlılık ile karıştırılmamalıdır.Bir defada bu budur demek yanlıştır.Süreç içerisinde, dikkatli gözlem , psikolojik testler ve diğer ölçme araçlarının kullanılmasıyla bu türden davranışlar hakkında yargıya varmanın gerçeğe daha yakın olduğu rahatlıkla söylenebilir. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER psikolojik rahatsızlıklar, psikolojik hastalıklar, psikolojik sorunlar, kendini övme hastalığı