'Karşıyaka Taraftarı Nerede Ne Yapılması Gerektiğini Çok İyi Biliyor'

Başarılı Karşıyaka Basketbol Takımı oyuncularından, Soner Şentürk ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik...Avrupa Liginde çeyrek finale kadar ilerleyen Karşıyaka Basketbol Takımı oyuncularından Soner Şentürk ile Karşıyaka ve İzmir hakkında bir röportaj yaptık. Bu yoğun çalışma temposu arasında, bize zaman ayırdığı için kendisine teşekkür ederiz. 

Spor hayatına ne zaman başladınız?
Ben futbol ile başladım spora. İkizim Caner basketbol oynuyordu. Bende o sayede başladım. 4-5 sene kadar futbol oynadıktan sonra basketbola geçtim. 1 sene boyunca da ikisini birden yürütmeye çalıştım. Zaman zaman maçlar birbirine çakışabiliyordu. Bu nedenle hangi maç daha önemliyse ona dahil oluyordum. Daha sonra da basketbolda kariyerime devam etmeye karar verdim.

Pınar Karşıyaka Basketbol takımını nasıl görüyorsunuz ?
Karşıyaka büyük bir camia. Basketbol takımı olarak Türkiye liginde 4. sıradayız. Yine Avrupa Kupasında da ilk 8 de yer alıyoruz. 12 Mart salı günü Paris ile kendi evimizde maçımız var. Bizim için çok önemli bir maç bu yüzden kazanmak için çok çalışıyoruz.

Basketbol kariyerinize nasıl başladınız? Hangi takımlarda oynadınız?
Darüşşafaka’nın alt yapısında başladım diyebiliriz. Daçka, Türk Telekom, Bornova Belediyesi ve Erdemir’e transfer oldum. Şuan da Karşıyaka Basketbol takımı için çaba harcıyorum.

Çok yoğun bir tempoda çalışıyorsunuz. Kendinizi motive etmek için spor dışında yaptığınız aktiviteler var mı?

Bu temponun yoğunluğu nedeni ile pek bir şey yapamıyoruz. Antrenmanlarımız ve maçlarımız oluyor. Sosyallik kalmıyor bir nevi. Yaz dönemine girildiğinde tatil yapıyorum, sonuçta sezon kapanıyor ve kendime vakit ayırabildiğim zamanlarım oluyor.

Çok fazla spor yapan insanların protein içeren besinleri daha fazla alabilecekleri bir diyet menüsü hazırlanıyor. Basketbolda da böyle midir?

Bizimde diyetlerimiz var ama basketbol bir takım oyunu. Bu tür menüler, şahsi spor dalları ile uğraşanlar için daha uygun. Bizde protein ve karbonhidrat alıyoruz ama onlar kadar yoğun değil.

Beğendiğiniz basketbol oyuncuları var mı peki? 
Olympiacos'da oynayan Vassilis Spanoulis ve Barcelona'dan Navarro takip ettiğim basketbolcular arasında.

Karşıyaka taraftarını nasıl buluyorsunuz?
Karşıyaka taraftarı çok farklı bir camiaya sahip. İçinde hem futbol, hem basketbol olduğu için geniş bir kitle. Bu da oldukça etkileyici. Taraftar nerede ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyor. Yani futbol maçında da, basketbol maçında da onların verdiği motivasyon çok etkili oluyor. Eğer bir yerde steps var ise ve hakem buna karar veremediyse, taraftarların hepsi “step” diye bağırmaya başlıyor. Son düdük çalana kadar onların sporculara sundukları bu desteğin duygusu çok farklı.
Mesela, geçen maçlarda harika bir sürpriz ile karşılaştık. Bir Gladyatör’ün aslanın kafasını ezdiği bir resim ile tribünleri süslemişlerdi. Bunun bize verdiği motivasyon paha biçilemez. Sonuçta bazen moraliniz yerinde olmayabiliyor veya tam olarak motivasyonunuzu toplayamamış oluyorsunuz. Onların gösterdiği bu ilgi sayesinde kendinize gelebiliyorsunuz. Karşıyaka taraftarı bizim için inanılmaz derecede önemli. Taraftarlar takımımızı olumlu yönde etkileyen bir faktör.

İzmir’i nasıl buluyorsunuz?
İstanbullu olduğum ve hayatımın çoğunluğunu orada geçirdiğim için sanırım oraya bağlılığım biraz daha fazla. Sonuç olarak o şehrin keşmekeşliğine ve insanlarına bir alışkanlığım var. Fakat İzmir çok güzel bir şehir. İnsanları da havası da bir başka. Bu yüzden İzmir’i de çok severim.

Peki son olarak magazinizmir.com ile ilgili fikirlerinizi alabilir miyim ?
Magazinizmir.com çok yeni bir site olmasına rağmen bence bir hayli fazla yol kat ederek büyüyor. İzmir gibi bir şehre yakışan ve eksikliği tamamlayan, magazin haberleri yanı sıra İzmir ile ilgili de fikir edinebileceğiniz güzel bir site.
 

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER soner şentürk, soner şentürk röportaj, soner şentürk röportajları, soner şentürk karşıyaka, karşıyaka basketbol takımı, soner şentürk biyografi