Defans Çok 'Güzel' Geliyor

İzmir'in ünlü müzik gruplarından Defans ile yeni albümünü konuşmak ve onları daha iyi tanımak için Magazinizmir.com olarak bir röportaj yaptık.İzmir’in en iyi müzik gruplarından biri olan Defans ile yeni çıkardıkları albümü ile ilgili bir röportaj yaptık. Defans üyelerini daha iyi tanımamıza olanak sağlayan bu röportaj için bütün gruba teşekkür ederiz.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ömer Kapancıoğulları(Gitar ve Geri Vokal)
Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Vakit buldukça stüdyomda kayıt yapıyorum ve futbolu takip ediyorum.

Göksu Aydınhan(Davul)
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezunum. Seramik atölyem var. Müzik dışında onunla ilgileniyorum.

Gökhan Külçe(Bas Gitar)
Şuan hala okumaktayım. 2. Üniversitemi okuyorum. Endüstriyel Tasarım bölümündeyim. Sürekli bilgisayar başındayım bu yüzden. Yeni yeni bir de okçuluğa merak sardım.

Burak Çakaloz(Vokal ve Gitar)
Dokuz Eylül Üniversitesi’nde doktora yapıyorum. Boş zamanlarımda ve genellikle yaz aylarında yat kaptanlığı yapıyorum. Balık tutmayı severim.

Tam olarak nasıl kuruldu Defans ? Hikayesi nedir?

Bizim ilk grubumuzun adı Punch idi. 1997 yılında Ben(Burak), Ömer ile beraber başladık. Tam olarak grubun kurulması 1999 yılında oldu. 2009’a kadar aynı kadro ile devam ettik. Daha sonra Göksu gruba katıldı. 2011’de de Gökhan gruba dahil oldu. Bundan sonra grubun adını da Defans olarak değiştirdik.

Defans ismi nereden geliyor peki?

Punch yabancı bir isim, bizim yaptığımız müzik ise Türkçe. Defans, anlam ve fonetik olarak uzun zamandır hoşumuza giden bir isimdi. Kendi duruşumuzu savunuyoruz diyebiliriz aslında.

Albüm süreci nasıl oldu sizin için?

Besteler aslında çok uzun yıllar içerisinde oluştu. Grup olarak etkileşim halinde hep beraber yarattık, düzenledik ve tamamladık. Kayıtları 2012 yılında tamamladık. 21 Ocak 2013 tarihinde de www.defans.tv web sitemizden albümü dinleyiciler ile paylaşmış olduk.

Daha önceden hangi mekanlarda sahneye çıktınız?

İzmir’de çoğu yerde sahneye çıktık. Dungeon, Ooze Venue, Opus, Kybele, Mavi, Punta, Rock’n Beer gibi, kimisi şimdi kapanmış olup kimisi hala hizmet veren birçok İzmir mekanlarında sahneye çıktık. 2000-2002 yılları arasında Ankara’da bulunduk. Bu dönemlerde Limon, Gölge Bar, Sinema Bar, Hard Rock Cafe gibi birçok yerde sahne aldık. İstanbul’da ise Kemancı, Crimson, Bronx’ta çaldık. Ayrıca Zeytinli Rock Festivali, Çeşme Pegasus Windsurf Cup Finalleri gibi festivallerde yer aldık. 2008’de Jack Daniels’in düzenlediği müzik yarışmasında da 3.lük elde ettik. Kazandığımız ödüllerin yanısıra 1 ay süren Türkiye turnesinde yer aldık. Aslında albüme de bu turne sonrasında daha ciddi bir göz ile bakmaya başladık.

Albüm ile ilgili bilinmesi gereken konular neler ?

Albümü herhangi bir müzik mağazasından almıyorsunuz. Bizim sitemiz üzerinden hiç bir ücret ödemeden albümü indirebiliyorsunuz. Yalnızca internet üzerinden dinleniip indirilebilen bir albüm yayınladık aslında.

İlk klibimizi Güzel adlı parçamıza geçtik. Dream Tv ve Kral Tv gibi müzik kanallarının yanısıra Youtube kanalımız üzerinden yayınlanıyor.

Güzel parçasına klip çekmenizin bir nedeni var mı?

Güzel şarkısı aslında anısı bol bir parça. Sözleri kadın erkek ilişkisini anlatır gibi ama aslında öyle değil. Vokalistimiz Burak, ayakkabılara karşı oldukça ilgili. Bildiğimiz tarz ayakkabılar değil, internet üzerinden yurt dışından alınabilecek tarz ayakkabılar. Bir defasında ayakkabıları seçerken “sen de benim ol, sen de ol benim ol” gibi sözler mırıldanmaya başlıyor ve şarkının temelleri o şekilde atılıyor. Örneğin ‘bekledim, bekledim güzel, neredesin güzel’ derken kargo süresinin uzunluğundan yakınıyor. ☺ Grup olarak bu temel üzerinden şarkıyı geliştirdik ve son halini aldı. Oldukça eğlenceli bir şarkı çıktı ortaya. Tabi dinleyen herkes kendine göre bir şey alabilir, ama alışveriş çılgınlığına özgü bir parça oldu da diyebiliriz.

İzmir’deki Müzik sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öyle bir sektör yok. İzmir’de genelde yalnızca güncel ve popüler parçalar çalınan bir düzen var. Bu da grupların yaratıcılığını olumsuz etkiliyor doğal olarak. Aslında yalnızca İzmir’de değil çoğu yerde böyle. Yeniliklere çoğu mekan sahibi olumlu gözle bakmıyor ya da maddi sebeplerle bakamıyor. Bu yüzden müzik sektörü sadece bilindik parçaların döndüğü bir ortam.

Bunu düzeltmek için neler yapılabilir?

Dinleyicinin müziğine sahip çıkması gerekli. Yani beğendiği grupları takip etmeli diye düşünüyoruz. Dinleyici eğer müziğine sahip çıkmaz ve özellikle bunu istemez ise durum böyle olmaya devam edecektir. İş dinleyicide bitiyor bir nevi. Tabi mekan sahiplerinin de daha yaratıcı işlere olanak veren bir ortam sağlaması gerekli.

Albümde en keyif alarak dinlediğiniz parçalar hangisi?

Burak; Benim adım aşk
Ömer; Gelmiyor içimden,
Gökhan; Güzel..
Göksu; Hepsi de güzel ☺

Tepkiler nasıl ?

Tepkilerin çoğu olumlu yönde. Olumsuz eleştiri gelmiyor da değil. Ancak tüm gruplar için bu geçerlidir. Biz yapıcı olan tüm eleştirilere açığız.
Müzik sektöründe hatırı sayılır birçok kişiden aldığımız yorumlar genellikle olumlu yönde, bu da elbette bizi çok mutlu ediyor.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Mart ayı içerisinde birkaç şehirde lansman konserlerimiz olacak. Tam tarihleri ve detaylar için dinleyicilerimiz bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirler. Bir yandan ikinci klibin hazırlıklarını yaparken bir yandan da grubun ve albümün oluşum sürecini özetleyen kısa bir belgesel hazırlanıyor. Biz en çok sahnede olmayı seviyoruz, dolayısıyla da önümüzdeki dönemde dinleyicilerimizle sıkça buluşmak ve şarkılarımızı hep beraber söylemek istiyoruz.

Dinleyiciler size nasıl ulaşabilirler?

Kendi web sitemiz olan www.defans.tv haricinde Facebook (defansofficial), Twitter (defans_official), Myspace (defansofficial), Soundcloud (defansofficial) ve Reverbnation (defans) üzerinden bizi takip edebilirler.
 

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER defans grubu, defans müzik grubu, defans hakkında, defans müzik grubu nerelidir, defans müzik grubu şarkıları, defans albüm, defans albüm hakkında, defans albüm şarkıları, magazin izmir, izmir