İzmir Mask Müzesi Yaratıcılığın Okulu!

Konak Belediyesi'nin İzmir'e kazandırdığı ikinci butik müze Necdet Alpar İzmir Mask Müzesi, açıldığı günden bu yana sadece sergilenen masklarla değil atölye çalışmalarıyla da gündemden düşmedi...İzmir'de butik müze kavramını yaşama geçiren Konak Belediyesi'nin müzeleri, sergilenen eserler kadar atölye çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Özellikle de Necdet Alpar İzmir Mask Müzesi, geniş bir yelpazeye yayılan seçenekleriyle adeta bir Üniversite gibi çalışıyor. Atölye çalışmaları, work-shoplar, belgesel ve film gösterimleri, özel sergiler ve etkinlikleriyle 'Üniversite gibi müze' söyleminin hakkını veriyor. Müze, tüm programlarında üniversiteler, okullar, çocuk yuvaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapıyor.

Türkiye'den Dünyaya 
Necdet Alpar İzmir Mask Müzesi'nin Mask, Geri Dönüşüm ve Deri Mask Atölyeleri'nde yeni sanatçılar yetişirken Pervin Özdemir Seramik Atölyesi ile yapılan ortak çalışmalar da muhteşem sergilere dönüştü. Okullara ve gruplara yönelik performansa dayalı çalışmalardan bugüne dek anasınıfından üniversiteye kadar her yaştan öğrenciler yararlandı. Work-shoplardan yararlananlar arasında yurt dışından gelen konuklar da yer aldı.

Kültür Belleği 
Dünyada gelişen konseptin butik müzeler olduğunu vurgulayan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, butik müzelerde sanatın üretime, üretimin de kazanca dönüştüğünü söyledi. Butik müzelerin müzecilik anlayışına yeni bir algı getirdiğini ve kent ekonomisine de anlamlı bir katkı koyduğunu hatırlatan Başkan Tartan şöyle konuştu: "Müzeler, insanlığın çağdaş koşullarda o kentin kültürel ve sanatsal gelişimini gözlemledikleri yapı taşları... Bu yüzden hangi çağdaş ülkede, hangi kente giderseniz gidin çok sayıda müze ile özellikle de butik müzeler ile karşılaşıyorsunuz. Nüfusu 40-50 bin olan kentlerde bile 14-15 müzeyi ziyaret edebiliyorsunuz. İzmir turizm kenti, turizm pastasından aldığı pay yüzde dört. Bu görüntüde İzmir'in kültür ve sanat eksikliğinin bir rolü yok mu acaba? İzmir'e gelen yabancı turistler için hangi cazibe noktalarını sergileyebiliriz? Butik müzeler zinciri ile bir İzmir kültür belleği yaratıyoruz. Kente kazandırdığımız üç müze, çağdaş İzmir adına prestij noktaları."

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER izmir mask müzesi, izmirde butik müze, hakan tartan, konak belediyesini izmire kazandırdığı müze, necdet alpar izmir mask müzesi, pervin özdemir seramik atölyesi