Binlerce Kilo Altından Kurulan Kent

Bergama tarihinin bilinmeyenlerini bu yazıdan öğreneceksiniz...Yunanca’dan daha önce kullanılan bir dile ait olduğu düşünülen Pergamos ya da Pergamon kelimesi “Kale” anlamına geliyor. Kuruluşu hakkında farklı efsaneler taşıyan Bergama’da yaşamın, Prehistorik dönemde başladığı biliniyor ve İ.Ö. 3. Bine kadar uzanıyor. Arkaik dönemde başlayan yerleşik kültür, bölge de Lidyalılar, Persler ve Yunanlıları ağırlıyor ve Makedonyalı Büyük İskender ile birlikte yeni bir döneme geçiyor.

İskender’in ölümünden sonra komutanlar arasında miras paylaşımı başlamış, Güney ve Batı Anadolu General Lysimakhos’a kalmıştı. Lysimakhos bu topraklarla birlikte büyük bir savaş ganimetinin sahibi olmuştu. Bu ganimet, 9 bin talant (kimi kaynaklara göre 180 bin, kimilerine göre ise 234 bin kilo) ağırlığında altından oluşan bir hazineyi komutanı olan Philetairos’a emanet etmişti. Lysimakhos’un ölümünden sonra Philetairos, Bergama Krallığı’nı ilan ederek, kente ait çeşitli paralar bastırdı. Kent bundan sonra hızla büyüdü; I. Eumenes, I. Attalos, II. Eumenes, II. Attalos, III. Attalos tarafından yönetildi. Bergama, kralın ölümüyle Roma’ya bağlandı. Cesar’ın ölümünden sonra, İ.Ö. 40 yılında Antonius’a kalan Bergama, ünlü kütüphanesini bu dönemde kaybetti. Çalkantılı yüzyıllardan sonra 300’lere gelindiğinde tüm Anadolu kentleri gibi Bergama’da düşüş başlamıştı artık. Yoksulluk, depremler, veba ve taht kavgaları... Roma İmparatorluğu’nun İ.S. 395 yılında ikiye ayrılmasıyla, Bergama’da Bizans dönemi başladı. Hıristiyanlığın yayılmasında önemli bir merkez olan Bergama, Havari Pavlos’un kurduğu “Yedi Kilise”den birine sahipti. Kent, 14. Yüzyılın başında Türklerin eline geçti ve 1345’den sonra Osmanlı İmparatorluğuna bağlandı.

Tarih, böylesi çalkantılı yüzyıllarda akıp giderken Bergama, bölgede ki önem ve görkemini hiç yitirmedi. Kütüphanesi, parşömeni, tıp merkezleri, psikiyatride attığı dev adımları, kültür ve sanatıyla insanoğlunu hep hayran bıraktı.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Bergama, bergama tarihi, bergama tarihçesi, bergama hakkında, bergama neresi, bergama izmir