Balenin Büyülü Dünyası 8 Mart’ta Sahnede...

İzmir Devlet Opera ve Balesi 8 Mart 2013 Cuma günü saat 11.00’de Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde yeni bir çocuk oyunu sahneliyor.Çocukları bale sanatı ile tanıştırmak ve sevdirmek amacıyla hazırlanan Balenin Büyülü Dünyası, Hülya Nüfusçu’nun metinleriyle sahneye uyarlandı. Klasik bale tarihinin en çok oynanan bale eserlerinden bazı bölümlerin sahnelendiği oyunda, İzmir Devlet Opera ve Balesi bale sanatçılarının yanı sıra, İZDOB Çocuk Balesi sanatçıları da görev alıyor.

Balenin Büyülü Dünyası’ndaki koreografiler, Serhat Nüfusçu ve Hülya Nüfusçu tarafından gerçekleştirildi. Oyunda; “Uyuyan Güzel”, “Kuğu Gölü”, “Giselle”, “Şımarık Kız” ve “Çeşmebaşı” balelerinden bölümler ile bale dersinden dekorculara, temsil öncesi hazırlığından bale tarihinde kostüm reformuna değin çok değişik konuları içeren yirmi bir ayrı koreografi sunuluyor. Oyunda; Tchaikovsky, Gounod, Badarzewska, Paderevsky, Offenbach, Minkus, Orth, Strauss ve Ferit Tüzün’ün müzikleri kullanılmaktadır. İki anlatıcı ve banttan müzik eşliğinde sunulan gösterinin dekorlarını Kaan Güreşçi, kostümlerini Sevda Aksakoğlu, ışıklarını Oktay Kanca hazırladı. Oyunda rol alan dansçılar şunlar: Leman Lal Şendil, Burcu Erkan, Aslı Yavaş, Müge Açıkgöz, Deniz Güçer, Damla Acar, Selin Tuncer, Göksu Kaçan, Gülfem İncecik, Sinem Mert, Melis Kıvılcım, Gökhan Bucuga, Yiğit Olataş, Bora Acar Zöngür, Cihan Genek, Yağızhan Danış. Anlatıcılar ise; Fırat Halavut, Güneş Ertürk, Cihan Özmen ve Ada Cenan.

Balenin Büyülü Dünyası, bale sanatı ile ilgili bilinen ve az bilinenleri açıklamak; ışık, dekor, kostüm, aksesuarları ve işlevlerini anlatmak; dansçıların çalışmalarını anlatmak; çocukların yaratıcılığına ve estetik duyarlılık kazanmalarına katkıda bulunmak üzere hazırlandı.

Balenin Büyülü Dünyası, 8 Mart’taki prömiyerin ardından; 13 Mart, 30 Nisan ve 1 Mayıs 2013 tarihlerinde yinelenecek.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER balenin büyülü dünyası, 8 martta bale keyfi, 8 marttaki etkinlikler, Hülya Nüfusçu