Piano Trio Forte Konseri

Piano Trio Forte Konseri 27 Aralık 2012 akşamı saat:20.00'de AASSM Küçük Salon'daJ. Haydn’ın Hob.39 Xv:25 No’lu triosu “Macarca” tarzında yazdığı rondosu ile Çingene Üçlüsü olarak tanınmıştır. Arkadaşı Rebecca Schroeter’e adadığı bu eser 1795 yılında yazılmıştır. İki bölmeli varyasyon biçiminde yazılan birinci bölümü, üç bölmeli bir lied olan Mi M.’deki 2. bölüm takip eder. Genel havası neşeli olan bu eserin “Çingene” tarzındaki final rondosunu J. Brahms da çok sevmişti.

S.Rachmaninoff’un 1892’de henüz 19 yaşındayken Moskova’da yazdığı sol m.1. “Elegie” (ağıt) triosu tek bölümlük bir eserdir. Geniş bir renk skalası içeren bu eserinde Rachmaninoff, Tchaikovsky’e olan saygısını sunar. Kapanıştaki cenaze marşı, onun la m. triosu ile benzerlik taşır. “Üzüntülü, karanlık” anlamını veren “lugubre”, eserin tüm genel havasını ifade eder.

C.Franck’ın 20 yaşında yazdığı 4 piyanolu triosundan ilki olan fa diyez m. trio, tek bir tema etrafında gelişen ve ona dönen “cyclic”(döngüsel) fromda bir eserdir. Op. 2 triosuyla birlikte 1840’da yazdığı bu üç bölümlük eser, bestecinin 1822–1842 yılları arasında kalan gençlik dönemine aittir. 19. yy. Fransa'sına damgasını vurmuş olan bestecinin triolarını zamanında F.Liszt de çok beğenmiştir.

Solistler:

Ece Demirci - Piyano
Sevil Ulucan - Keman
Rahşan Apay - Viyolonsel 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Piano Trio Forte Konseri, Piano Trio Forte, Piano Trio