Sıradan Olmakla Özel Olmak Arasındaki Fark; Alphan Manas

Hayatı başarılarla ve icatlarla dolu özel insan Alphan Manas ile etkileyici bir söyleşi yaptık.Farklı ve eğlenceli tarzıyla Magazinizmir.com 'un sorularına yanıt veren Alphan Manas ile çok keyifli bir söyleşi yaptık. Özel kişiliğinin ona vermiş olduğu farklılıkları, yaptığı icatları ve gelecek hakkındaki fikirlerini konu ettiğimiz söyleşiyi okumanızı tavsiye ederiz. 

 

 Alphan Manas kimdir, nasıl biridir?

Kendimden kısaca bahsedeyim; öncelikle sürekli iş yapan biri değilim. Hayatıma eğlence katarak devam ediyorum. Sıkılıyorum başka türlü. Dürtülerimle hareket ediyorum. Eğlenceliyimdir. Bir de espritüel olduğumu biliyorsunuz. Bir Cem Yılmaz değilim belki ama mütevazi olmak gerekirse business stand up konusunda fazla rakibim olduğunu düşünmüyorum.

İş hayatını içeren ilginç ve komik hikayeleri anlatmayı çok istiyorum. Seyahat etmeyi çok seviyorum. Sürekli İzmir-İstanbul arasında yolculuk etmek beni çok neşelendiriyor. Çünkü bir yerde çok fazla duramıyorum. Ağır hiperaktif bir adamım.
Çok fazla kitap okumuyorum çünkü dikkatimi toplayamıyorum. iPad’de yüklü 100’e yakın kitabı azar azar okuyorum. Ağırlıklı makale okuyorum. Roman’lar hayat ile ilgili bilgileri yumuşak bir şekilde anlatır ama ben okuyamıyorum. “Başarının 10 sırrı” gibi kitapları da sevmiyorum. Farklı olmayı seviyorum ama değişik sanat eseri yaratmaya çalışan biri de değilim. Hani boyaları duvara atıp farklı bir şey yaratma içgüdüsünde olmadım. Mantıklı olanı yapmaya çalışıyorum. Yani arkasında mantık olan işlerle uğraşmayı seviyorum. Farklılığı da bu şekilde yaratıyorum. Bir arabada tasarım anlamında bir çok şey bulabilirim ki tasarımcı olsaydım, dünyaca ünlenmiş biri olacağıma inanıyorum. Geniş çaplı ekiplerin çok iyi bir lideri ya da büyük arazilere kurulmuş fabrikaların sahibi olamam. Ama küçük ekiplerin iyi motivatörü ve oyuncusuyum.

İş hayatına ne zaman başladınız? İlk işiniz neydi?

İlk işim Amerika’da benzin istasyonunda çalışmak oldu. Hiç unutmuyorum 2 gün çalışabildim. Gece -15 derecede rüzgarın altında uyuyakalınca patronuma “Ben bu işi yapamam” dedim. Cevap olarak, “2 gün bile çalışamazsan hayatta başarılı olamazsın” demişti. Soğuk havayı sevemedim orada, yapamadım kısaca. Bunun dışında bir Türk restoranında garsonluk da yaptım. 1-2 ay çalıştım. Sakar olduğum için çok önemli miktarda tabak kırdım. İlk iş deneyimleri bunlardı. Baktım ki ABD’ye gelen birçok parasız Türk öğrenci gibi saat ücreti 4 dolar olan işlerde çalışamayacağım o zaman hedef büyüttüm. Mesleğimle ilgili iş yaptım. Zaten okulu bitirip işe girmeden önce saat ücreti 11 dolar olan Tenba’da “üretim müdürlüğü” yapıyordum.

En başarılı olduğunuz icadınız neydi ?

İddaa tabi ki. Ufak ama İddaa’ya odaklanmış bir ekibin başarısıdır bu. Çok ciddi alt yapı çalışmaları yapıldı. 4-5 kişilik ekibin yarattıklarından ortaya çıktı İddaa. Şu anda ise ülke vergilerinin binde 4 buçuğu karşılıyor. İşlerini yapacak alan bulamayan spor yazarları şimdi İddaa yorumcusu oluyor. Maçlar artık İddaa numaralarıyla söyleniyor.

Siz hiç İddaa oynadınız mı?

Hayır. İnan bana ileride İddaa başarılı olup bana bu soru sorulacağını bildiğim için oynamadım. Havası olur diye yani. “Vaaay adama bak, İddaa’nın yaratıcısı ve proje lideri ama hiç oynamamış”. Nasıl oynandığını çok iyi biliyorum ama.

En başarısız oldunuz ve keşke yapmasaydım dediğiniz iş var mı?

Var tabi. Kendime aşırı güvenirim. Aynı anda çok iş yapma dürtümü engelleyemem. Çoğu kağıt üzerindeki şirketleri Teknoloji Holding’den alıp ayrıldım. Bu tabii ki odağımı bozdu. Hiç şirket almasaydım belki daha keyifli işler yapabilirdim. Benim için daha iyi olabilirdi.

En beğendiğiniz inovatif icatlar hangileri? Keşke ben yapsaydım dediğiniz?

Çoğu. Hemen hemen hepsi. Benim şöyle avantajlarım var. Ben avantaj diyorum ama bazılarına göre dezavantaj. Çünkü ben girdiğim bir yerde burayı nasıl geliştirebilirim diye düşünüyorum. Bazıları ise bulunduğum yerde nasıl zevk alırım diye düşünür. Mesela D&R’da olsam en basitten kasada D&R kartınız var mı diye soru sorulmasını kaldırırdım. Mesela ben mağazacılık yapısının değişeceğine inanıyorum. Mesela, bir mağazanın kapısı içe doğru açılıyorsa o mağaza hakkında notum düşecektir. Olası bir acil durum anında insanların kaçabilmesini zorlaştırıyor. Acil çıkışı olmayan restoranlara girmem örneğin.

Fikir verebileceğim çok şey var. Kendi kendime devamlı sorguluyorum. Boş vakitlerimi daha fazla araştırarak geçiyorum. Aslında bu yanlış. Ne çok araştırmalı ne de çok boş kalmalı bana göre.

Hayatınızdaki en büyük hedefiniz nedir?

Bu ülkenin vergilerinin bir bölümü benim kendi fikrim olan İddaa üzerinden sağlanıyor. Türkiye de cari açık fazla. Bunu giderebilmek için uğraşacağım. Teknoloji adına merkez olmasını sağlayacağım. Başaracağıma da inanıyorum.

Belki çoğu insanın aklına yeni fikirler veya icatlar geliyor fakat bir türlü hayata geçiremiyorlar. Onları motive edecek şeyler neler olabilir?

Fikri gerçekleştirecek olan insanın o ürün hakkında ciddi bir bilgiye sahip olması gerekiyor. Hislerinizle ancak bir noktaya gelebilirsiniz. Araştırıp ürün hakkında çok farklı bilgilere ulaşmak zorundasınız. Ben bir fikir ürettiğim de hemen araştırmaya başlıyorum. Fikrin olabilme olanağını çözmeye çalışıyorum. Bu düşüncelerim de araştırdıkça değil hep vardı.

Çocukluğumda yaşamış olduğum bazı durumların bilinçaltında geleceğe katkısı olduğunu düşünürüm. Küçükken uçak ile oynayanların hiç biri uçaktan korkmaz. Örneklendirirsem, deniz taksi işine girdiğimde bir fotoğrafta kız kardeşimle beraber oyuncak bir teknenin içindeydik. 7 yaşında faytonun önünde çekilmiş bir fotoğrafım var. Şuanda da atlarla ilgili bir proje yapıyoruz.

Sosyal Medya sizin hayatınızın, sizin işinizin neresinde kalıyor?

Çok önemli. Hedef kitleme kolayca ulaşabiliyorum. Eskiden daha çok Facebook kullanırdım. Şimdi Twitter daha fazla kullanıyorum. Bloğuma daha fazla makale yazardım ama şu an daha az yazıyorum. Twitter üzerinde takip ettiğim kişiler genellikle yurt dışından. Teknoloji, borsa ile ilgili kişileri takip ediyorum.

Hayatınızın dönüm noktası nedir?

Aslında bir çok dönüm noktası var hayatımın. İlk olarak hiperaktifliğim ve sabırsızlığım yüzünden istasyona gelmeden trenden atladım. Ayağım kırılmıştı ve üniversite sınavlarında dengem bozulmuştu. İkincisi, Amerika’ya gittim ve vizyonum değişti. Üçüncü olarak ABD’de başarılı bir öğrenciydim. Dekan tarafından bir şirket başkanına tanıştırıldım ve aldığım iş teklifi ile Türkiye’ye ülke müdürü olarak geldim. Dördüncü olarak eski ortağımla Türkiye’de ortaklığa başlamak diyebilirim. Son olarak da eski ortağımla ayrılmam olmuştur.

Yaşam koçu kullanıyor musunuz?

Hayır ama yaşam koçu gibi güvendiğim, fikir aldığım insanlar var.

Örnek aldığınız insanlar var mı?

Mehmet Emin Karamehmet ve Richard Branson örnek aldığım insanlar arasındadır.

İzmir’i inovatif girişimcilik konusunda nasıl görüyorsunuz?

İzmir dinamik bir şehir değil. O Akdeniz’in sıcağının verdiği bir sıkıntı. İstediklerinde sadece 30 dakikalık bir süre zarfında denize ulaşabilecek kadar rahatlar.

İzmir herhalde nüfus olarak Türkiye’nin 3. Büyük şehri ama inovasyon konusunda böyle olduğunu düşünmüyorum.

İzmir’de bir potansiyel var ama bir İstanbul gibi çok fazla döngüye sahip değil. Sizce neden böyle ?

İzmir’in sanayicilerin potansiyeli sınırlı. Onlar sahip oldukları değeri elinde tutmak için toprağa yatırım yapıyorlar. Bu yüzden ekonomiye bir katkı yaratılamıyor.

Türkiye önümüzdeki yıllarda girişimcilik adına çok ilerleyecek. Küçükler büyüyecek ve dış pazara açılacak. Küçük ve orta sermayeli işletmeciler 10-15 yıl sonra büyük şirketlerle aynı yere gelecek. İzmir’den bugünün küçük ölçeğinde geleceğin büyükleri çıkacak.

2050 yılı için senaryo hazırlasak, neler dersiniz?

Ben röportajlarda aniden karşıma çıkan ve 1-2 paragrafa girecek bu tür sorulara cevap vermeyi uygun görmüyorum. “Uçan-kaçan arabalar olacak” demek bana biraz geyik geliyor. 2050 yılları beynin farklı olarak kullanıldığı, nanoteknoloji’nin değil picoteknoloji’nin kullanıldığı çözümlerle karşılaşacağız.
Duyguların daha az olacağı bir dünya olacak.

Alphan Bey’e bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz. 

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Alphan Manas, Alphan Manas kimdir, Alphan Manas hakkında, Alphan Manas röportajları, Alphan Manas mesleği, Alphan Manas icatları, Alphan Manas inovatif girişimleri