Kadın Patronların Seçimi Ertelendi

TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu’nun bugün yapılması planlanan icra komitesi başkanlığı seçimi, 14 üyeden 3’ünün yurtdışında olması nedeniyle, 3 Ocak’ta gerçekleştirilecekİzmir'deki oda ve borsalara üye olan kadın girişimcilerin daha etkin hale gelmesi için kurulan TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu'nun bugün yapılması planlanan icra komitesi başkanı seçimi, 3 Ocak 2013 tarihine ertelendi. İzmir Ticaret Odası'ndan (İTO) Betül Elmasoğlu ile Ege Bölgesi Sanayi Odası'ndan (EBSO) Seza Yorulmaz'ın aday olduğu seçimlerin ertelenmesine gerekçe olarak 14 icra komitesi üyesinden 3'ünün yurtdışında bulunması gösterildi. Ertelemeye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) görüş alınarak karar verildi. Kurulun icra komitesi üyeleri Aynur Tartan, Sonnur Kırmızıoğlu ve Gonca Harman'ın yurtdışında oldukları öğrenildi. Koordinatör kurum olan İTB'nin Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, yurtdışında bulunan icra komitesi üyeleri nedeniyle seçimleri gelecek haftaya ertelediklerini belirterek, bu şekilde seçimlerin daha sağlıklı olacağını vurguladı.

Bursalı'nın önerisi
Konuyla ilgili yasal bir sıkıntı olmayacağını dile getiren Kestelli, erteleme kararı için TOBB'dan onay aldıklarını söyledi.
Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı'nın dünkü köşesinde önerdiği Dönüşümlü Başkanlık formülü de karşılık buldu. İki yıl görev yapacak TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı için çok adaylı bir seçim süreci yaşandığını söyleyen Işınsu Kestelli, icra komitesi üyelerine dönüşümlü başkanlık önerisinde bulundu. Kestelli, "Sadece erkeklere değil kendimize de örnek olmalıyız. Bu nedenle icra komitesindeki arkadaşlarıma dönüşümlü başkanlık önereceğim. Seçimlerden önce bir araya geleceğiz. Elbette son kararı kendileri verecek" dedi.

Uzlaşma olabilir
Kurul başkan adayı Betül Elmasoğlu da, dönüşümlü başkanlık önerisinin değerlendirilebileceğini söyledi. Başkan vekilliğine değil, başkanlığa aday olduğunu vurgulayan Elmasoğlu, "İcra komitesinden arkadaşlar nasıl uygun görürse öyle hareket ederiz. Ancak dönüşümlü başkanlığı kiminle yapacağım önemli. Ben kendi düşünceme uygun biriyle dönüşümlü başkanlık yapmak isterim. Hanımların uzlaşabileceğini düşünüyorum. Fakat kesin bir şey söyleyemem. Gelişecek ortama bağlı" diye konuştu. Kurulun diğer başkan adayı Seza Yorulmaz ise kendisine dönüşümlü başkanlık için bir öneri gelmediğini belirterek, "Toplantı yapılacağında fikrimizi belirtiriz. Henüz bir şey söylenmedi. Bilgi sahibi olmadan bir şey söyleyemem" dedi. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER EBSO, EBSO seçimleri, TOBB, kadın girişimciler