EGİAD Toplantısına İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Katıldı

EGİAD'ın konuğu olan Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, "Bankacılık faizleri uygun yerlere indi" dediEge Genç İş Adamları Derneği (EGİAD) tarafından 66'ncısı düzenlenen Ege Toplantısı'na katılan Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türkiye'nin kredi notunun yükselmesinin bankacılık sektörüne olumlu yansıdığını, ülke olarak alınan faizlerin de çok uygun yerlere indiğine işaret etti. Türkiye'nin bankacılık sektörünün Avrupa'ya göre hala geride olduğunu kaydeden Özince, Türkiye'de derin ve yeterli enstrüman olmayışının sıkıntı olduğunu söyledi.

Sermaye piyasası
Türkiye'de sermaye piyasasının derinleşmesi gerektiğini anlatan Özince, bir soru üzerine yanıt verdiği kredi kartları faizleri konusunda ise dünyanın her yerinde borçlanmanın çok olmaması için kredi kartı faizlerinin yüksek tutulduğunu vurguladı.
Swissotel Büyük Efes'te yapılan Ege Toplantısı'na İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, EBSO ve EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile çok sayıda işadamı ve EGİAD üyesi katıldı.

Kardan fedakarlık
Toplantının açılışında konuşan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, bankacılık ve finans sektörünün et ve tırnak gibi olduğunu, iki sektörün krizlerde birlikte mücadele ettiğini söyledi. Türk Bankalarının yabancı bankalarla karşılaştırıldığında son krizde ortaya koyduğu performansın dikkat çekici olduğuna işaret eden Kaya, "Dernek olarak Bankacılık sektörünün ekonomide oynadığı kritik rolün bilincindeyiz. Diğer yandan ise sektörün geleceğin parlak olduğunu ve henüz potansiyelin tam olarak kullanılmadığını düşünüyoruz. Bankacılık sektöründe de karlarından biraz fedakarlık yapmalarını bekliyoruz" dedi.

Teşvik sistemi
EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da Türk reel sektörünün ve sanayicisinin para kazanamadığını belirterek bunları düzeltmek için çaba sarf edilmesi gerektiğine işaret etti. En önemli sorunlardan birinin de kar transferi olduğuna dikkat çeken Yorgancılar, öncelikle sıcak para sorununun çözülmesi için Hükümet tarafından yeni bir teşvik sistemi geliştirilmesini, yurtdışına giden bu paranın milli ekonomiye kazandırılması gerektiğini savundu.
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince yaptığı konuşmada Bugün Türkiye'de ekonomik özgürlük lafının 1922 yılında ilk defa İzmir'de konuşulduğunu, İş Bankası'nın kuruluşunda da Ege iş dünyasının büyük katkıları olduğunu söyledi.

Hidrofor küçük
Son krizde de görüldüğü gibi bankacılık sektörünün ana unsurları itibariyle ulusal ekonomi politikasının en önemli parçası olduğunu anlatan Özince, bugün herkesin bankacılık sektörüne 'komisyon alıyor, krediyi veriyor, şemsiye veriyor' diye kızdığına dikkat çekerek şöyle konuştu: "Evdeki hidroforun pompasına kızıyoruz, dördüncü kata basmıyor, tazyik yeterli değil. Hidrofor küçükse, ekonominin pompası küçükse çaresi bunu büyütmeye çalışmaktır. Biz bankalar olarak yıllarca sermaye nedir bilmedik. Bugün çok para kazanıyoruz. Ne yüksek faizi? Çok yüksek sermayemiz var. Türkiye'nin önde gelen bankalarında 10'ar milyar dolar öz kaynak var. Mali sektör ne kadar ekonomi içindeki fonların devrini sağlıyor. Tasarrufları yatırıma dönüştürecek, yoksa dıştan da kaynaklar bulacak, içerdeki ekonomik aktivitiyi destekleyecek, toplum yararına refah yaratacak."

70 milyon karttan 7'si benim cebimde
Sorular üzerine kredi kartı borçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulanan Özince, kredi kartırının bir kredi aracı değil ödeme aracı olduğunun basın kanalıyla iyi anlatılması gerektiğini kaydetti. Kredi kartı ile borçlanılmaması gerektinin ısrarla söylenmesi gerektiğine işaret eden Özince şunları söyledi: "70 milyon kredi kartı varmış. 7'si benim cebimde. Kart masrafı ödedim. Kredi kartı yüksek faizlidir ki insanlar borçlanma yapmasınlar diye. Dünyanın her yerinde borçlanma çok olmasın diye faiz oranı yüksek tutulur. Kredi kartı faizi düşse ulusal ekonomi için hiç iyi şeyler olmaz. Kredi kartlarının faizlerinin yüksek tutmalıdır."
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER egiad, egiad toplantısı, egiad ege toplantısı, iş bankası yönetim kurulu başkanı, iş bankası Ersin Özince, Ersin Özince kimdir, Ersin Özince toplantısı