Ege’nin Yıldızları

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen “Ege’nin Yıldızları” ödül törenine katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan “Babayiğitler” dediği 57 işadamına en fazla ihracatı gerçekleştirdikleri için ödüllendirdi. Bakan Çağlayan yeni teşvik sistemine sektörler bazında yeni düzenlemeye gittiklerini ve bunun İzmir’i de kapsayacağını belirtirken, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda oyalanmasını ise ‘ikiyüzlülük’ ve ‘riyakarlık’ olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz yıl 11 milyar 429 milyon dolarlık ihracata imza atan Ege İhracatçı Birlikleri'ne bağlı 12 birlik arasında EİB üzerinden en fazla ihracat kaydı yapan 57 firmaya Hilton Oteli’nde düzenlen törenle ödülleri verildi. Ege'nin Yıldızları ödül töreni Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ak Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, CHP Aydın Milletvekili Osman Aydın, CHP Manisa Milletvekili Hasan Öner katıldı.

Bakan Zafer Çağlayan yaptığı konuşmada AB'nin iki yüzlü ve riyakar davrandığını anlatarak, “50 yıldır tam üyeliğe bize almadılar. Ama gün gelecek Türkiye'ye “buyrun” diyecekler. Fakat o zaman da biz “bir düşünelim. Samimi değiller; eğer samimi olsalardı bizim kamyonlarımızı, tırlarımızı uluslararası dolaşıma izin verirdi. Güney Kıbrıs nedeniyle bizim 14 faslımızı açmamazlık etmezlerdi. Gümrük Birliği antlaşması yapmış olan Türkiye işadamına vize sorunun çıkarmazdı. Vize hukuksuzluğu geçip, artık zulme varmıştır” dedi. Gelinen seviyenin başarılı ama yetmez olduğunun da altını çizen Bakan Çağlayan, “daha gidecek yolumuz var. Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılını 2023'ü hedefledik. 500 milyar dolar ihracat hedefi, 2 trilyon dolarlık bir ekonomi ve 3 trilyon dolarlık ticaret hacmi olan bir ülke hedefledik. Bunu da başaracağız. Bu hedefleri 2023'ten önce yakalayacağız. Çünkü yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır" ifadelerini kullandı.

Bu hedefe ulaşma konusunda yeni teşvik sistemini uygulamaya koyduklarını anlatan ve tevşik sisteminden yararlanmak isteyen girişimciler için kaqpıları sonuna kadar açtıklarını kaydeden Çağlayan, "Üretim yapısını değiştirmek zorundayız. 90 milyon ton ürün ihracatı karşılığı 152. 6 milyar dolarlık gelir elde ettik. Yaptığımız ihracatın kilogram fiyatı 1 dolar 58 sent. İyi. Ama yetmez. Almanya'nın 4, Japonya'nın ihracatının kilogram karşılığı 3.5 dolar. Bizim de en az 2.5- 3 dolarlar mertebesine çıkarmamız gerekiyor. Bu da inovatif ve katma değeri yüksek ürün ihracatıyla mümkün. Bunun için yeni teşvik sistemini uygulamaya koyduk" diye konuştu. Bakan Çağlayan Türkiye'nin 14 Mayıs'tan itibaren IMF' e borcu olmayan, aksine 5 milyar dolar kredi veren bir ülke konumuna geleceğini hatırlatarak, "Türkiye IMF çıpası olmaksızın, Türk sanayisinin çıpası ile güzel günlere doğru yol alıyor" dedi.
Kazandığımızda Asansör’deyiz
Konuşmasının sonunda İzmir'in EXPO 2020 adaylığı ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Bakan Çağlayan, "İnşallah, 260 gün sonra İzmir'in EXPO 2020'yi kazanmasını hepbirlikte kutlayacağız" dedi. EXPO konusunda İzmirlilerden daha çok çalıştığını ifade eden Çağlayan, "Bilenler biliyor. 35'den fazla ülke dolaştım. Gittiğimiz her ülkede Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız başta olmak üzere bakanlarımızın, bizlerin önemli gündem maddesi İzmir'in EXPO 2020 adaylığı. 260 gün sonra Tarihi Asansöre çıkar, dünyaya haykırırız. Bu arada Spor Bakanımız gücenmesin, ilk önce EXPO'ŞYu söylüyor, hava müsaitse olimpiyatlar içinde destek istiyoruz. İzmir bunu hak ettiği şekilde kazanacaktır" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ege İhracatçı Birlikleri, Ege İhracatçı Birlikleri ödül töreni, Ege İhracatçı Birlikleri egenin yıldızları, Ege İhracatçı Birlikleri ödül alan firmalar, Ege İhracatçı Birlikleri verde, ihracat şampiyonu verde