EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Sanayicilerin Beklentilerini Açıkladı

EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Egeli sanayicinin 2013 beklentilerini “cari açıkla mücadele, faiz indirimi ve gerçekçi kur” olarak açıkladı.Yorgancılar, Türkiye’nin en önemli sorununun terör olduğunu söyleyerek, bunun dışında küresel krize rağmen ekonomik göstergelerin iyi olduğunu belirtti. Yorgancılar faizlerin biraz daha düşeceği yönünde beklentilerinin olduğunu anlatarak, “Faizlerin düşmesiyle iç talepte beklenen artışın dış ticaret açığı ve cari açığı nasıl etkileyeceğini göreceğiz. Bu sıcak para hareketlerini de belirleyecek. Canlı iç talep ile düşük kur bileşimi Türkiye’yi yeniden yüksek cari açık ile karşı karşıya bırakabilecektir. Faizlerin düşmesi doğru, cari açığın düşmesi doğru, ancak döviz kurları istenen seviyede olmadıkça bir faydası yok. O nedenle, dış girdi ve kaynak bağımlılığını azaltacak yapısal dönüşüme ihtiyacımız vardır. Bunun gerçekleştirilememesi halinde cari açık ve büyüme tercihi arasında sıkışıp kalma olasılığımız artacaktır” diye konuştu.
Yorgancılar ayrıca 2013’te düşük faiz ve gerçekçi kur ekseninin ülke ekonomisi açısından zorunlu olduğunu belirterek, bu yüzden politakaların da bu koşulu dikkate alarak üretilmesi gerektiğini vurguladı.  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ender Yorgancılar, ebso, ebso açıklamaları, ege sanayiciler derneği, Ender Yorgancılar kimdir, Ender Yorgancılar açıklamaları