HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

Tuğçe Özkapu

BOTOKS

Magazinizmir

Herkese merhabalar. Ben Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuğçe Özkapu. Sizlere bundan sonraki yazılarımla estetik işlemler ve cilt hastalıkları konusunda bilgilendirmelerde bulunacağım.

 

Botoks ile yıllara meydan okumak mümkün mü?

Botoks tüm dünyada en sık uygulanan estetik işlemlerin başında gelmekte. Clostridium botulinum adı verilen bir bakteriden laboratuvar ortamında elde edilen bir ilaçtır. Kırışıklık tedavisinde en etkili yöntemlerden biri olan botoks uygulandığı kasların aktivitesini azaltarak etki gösterir.

Botoks alın, kaş arası, göz çevresi, dudak üstü çizgiler gibi kırışıklık tedavisi yanı sıra terleme önleyici koltuk altı, el ve ayak terleme botoksu, burun ucu kaldırmak, diş eti gülümsemesi, diş sıkma gibi çene kaslarının gevşetilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Sadece tecrübeli ve yetkin hekimler tarafından uygun klinik ve hastane ortamında uygulanmalıdır.

 

Botoks ile doğru bilinen yanlışlar?

Botoks yılan zehri midir?

Botoks yılan zehri değildir. Kozmetik amaçlı da kullanılabilen bir bakteriden elde edilen ilaçtır.

Botoks yüzü şişirir mi?

Botoks ile dolgu sık sık karıştırılır. Botoks yüzü şişirmez.

Botoks ilgili kaslara enjekte edildiğinde kas aktivitesini azaltarak etkisini gösterir.

Botoks yaptırınca yüz ifadesi kaybolur mu?

Donmuş ifadelere sahip olmadan da botoks yaptırmak mümkündür. Doğru ellerde uygun kas noktalarına yapılan botoks ile doğal görünmeye devam edebilirsiniz.

 

 

Botoks bağımlılık yapar mı?

Botoksun etkisi 6-8 hafta içinde azalmaya başlar ve ortalama 4-6 ayda kaybolur. Bir kez yaptırınca ömür boyu yaptırmak şart değildir. İstemiyorsanız bir daha yaptırmayabilirsiniz.

 

Etkisi geçince eskisinden de kötü olur mu?

Hayır, olmaz. Botoksun etkisi geçince eski halinize geri dönersiniz. Tam aksine, düzenli yaptırıldığında eski halinizden daha iyi duruma kavuşursunuz.

Botoks ne kadar geç başlanırsa sonuç iyi mi olur?

 

Botoks kozmetik amaçlı 18 yaşından itibaren, çizgiler varsa ilgili mimik kaslarına uygulanabilir. Eğer geç kalınırsa ve çizgiler oturursa botoks ile birlikte ek uygulamalar gerekebilir.


Yazarın Diğer Yazıları
FACEBOOK İLE BAĞLAN