HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 27 Ocak 2017

Rotary Yeni Dönemde "Küresel Isınma"ya Karşı Çalışacak

Magazinizmir
200'den fazlada ülkede faaliyet gösteren ve 1 milyon 200'den fazla üyesi ile dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşu olan Rotary'nin 2017-2018 dönemi teması 'Rotary Fark Yaratır' olarak belirlendi.

Temmuz ayında başlayacak olan Rotary'nin yeni hizmet döneminde küresel ısınma ve çevre kirliliği ile mücadele edilecek çalışmalara ağırlık verecek.
Uluslararası Rotary'nin 2017-2018 Asamblesi (Kurul), 15-19 Ocak tarihlerinde ABD'nin California eyaletindeki San Diego kentinde gerçekleştirildi. Asamble'ye Temmuz ayında görevi devralacak olan yeni Başkan Ian H.S Riseley ve dünyadaki gelecek dönemde görev yapacak Zone (Mıntıka) ve District (Bölge) Federasyonlarının başkanları katıldı. Rotary Dünya Asamble'sinde Türkiye'yi temsilen gelecek dönemde görev yapacak olan 2420. Bölge Federasyonu Başkanı Kaan Kobakoğlu, 2430. Bölge Federasyonu Başkanı Serdar Ünlü ve 2440. Bölge Federasyonu Başkanı Lütfi Demir hazır bulundu.

2017-2018 dönemi Uluslararası Rotary Başkanlığı görevini devralacak olan Avustralyalı Ian H.S. Riseley, Asamble'de yaptığı konuşmada, yeni dönem Tema'sını 'Rotary Fark Yaratır' olarak açıkladı. Tüm dünyadaki Mıntıka ve Bölge federasyonlarının yeni dönem başkanlarından küresel ısınma ve çevre kirliliğine karşı mücadeleye odaklanmalarını isteyen Riseley, Birleşmiş Milletler tarafından küresel ısınma ve çevre kirliliğinin dünyanın en önemli sorunlarından biri olarak kabul edildiğine dikkat çekti.

Ian H.S Riseley, 6 temel ilke doğrultusunda topluma hizmet veren dünyadaki Rotaryenlerin, artık sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir çevre için harekete geçme zamanının geldiğini belirtti. Yeni dönemde dünyadaki her Rotary kulübünün üye sayısı kadar ağaç dikmesini isteyen UR Yeni Dönem Başkanı Riseley, "Başta karbondioksit olmak üzere diğer zararlı gazların atmosfere salınımının önlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında dünya genelinde üye sayımız kadar, yani 1 milyon 200 bin ağaç dikilmesi, gezegenimize karşı sorumluğumuzun bir gereği olacaktır. Bunu yaparak tüm dünyada çevre konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz" dedi. Riseley, konuşmasında kulüplerdeki kadın-erkek sayısının dengelenmesi ve genç üyelerin Rotary'ye kazandırılması çağrısında da bulundu.

Uluslararası Rotary Asamblesi'ne katılan 2440. Bölge Federasyonu yeni dönem Başkanı Lütfi Demir yaptığı açıklamada, Uluslararası Rotary Yeni Dönem Başkanı Riseley'in, işaret ettiği konular üzerine çalışmaları hızlandıracaklarını söyledi. Küresel ısınma ve çevre kirliliğiyle mücadeleye ağırlık vereceklerini belirten Lütfi Demir,  "Yeni dönemde de topluma yönelik projelerimizi yaşama geçirmeye devam edeceğiz. Küresel ısınma ve çevre kirliliği gezegenimizi tehdit ediyor. Gerek ağaç dikerek, gerek atmosfere gaz salımının azaltılmasına yönelik kulüpler bazındaki çalışmalarımızı sıklaştıracağız" dedi.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN