Olsa da yesek, hatta yesek yesek doymasak...

Gurme tatlar listesinin sınırlarını zorlayan, doğanın bize sunduğu mucizevi lezzet "Kabak Çiçeği Dolması" aklımıza geldi bugün.Belki o güzel İzmir yazını özlediğimizden, belki de o yaz aylarında sıkça yediğimiz tatlardan biri olmasından. Bilemedik sebebi ne idi fakat belli ki canımız çok fena "Kabak Çiçeği Dolması" çekti. 

Tabi bu lezzeti bilen var bilmeyen var, yiyen var yemeyen var dedik ve o yüzden "Kabak Çiçeği Dolmasını" bir de bizler anlatalım istedik. 

Ege Bölgesi'nde ve Girit'te sevilerek yenen bir dolma çeşididir. Bu kabak çiçeği sadece yaz dönemlerinde, özellikle de Temmuz aylarında toplanır. Tabi dolmasını yapabilmek için sabahın erken saatlerinde, seher vaktinde yani daha güne merhaba demeden bu çiçeğin toplaması şarttır. Çünkü sadece o saatlerde açılır ve toplanacak hali alır. 

İşte böylesine muazzam bir tat olan "kabak çiçeği dolmasını" denk geldiğinizde muhakkak denemenizi, hatta denemek bir yerde dursun kesinlikle bu yemeği sık sık yemenizi öneriyoruz. Eminim sizler de bizler gibi bu lezzete bayılacaksınız ve tüm kış ona olan özlemle yaşayacaksınız 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER