Ferhan Akçidem

Merhaba Sevgili Okurlar

Magazinizmir

Jüpiter ve Satürn retrosu…

Jüpiter büyüme ve genişlemeyi simgeler, büyük finans göstergesidir. 10 Ağustos 2019 tarihine kadar Yay burcunda retro durumda yer alacak. Jüpiter’in retro olduğu dönemlerde finansal anlamda beklediğimiz büyüme ve genişlemeyi göremeyebiliriz. Finansal anlamda kendimize dönerek bir es vermek ve doğru yolda mıyım?, düzeltmem gereken kısımlar var mı?, neyi daha iyi yapabilirim? sorularına cevap aramak gerekiyor. Yeni ticari girişimlere başlamak, işleri büyütmek, genişletmek daha zor olabilir. Hayalci yaklaşımlar, ayakları yere basmayan finansal geçiştirmeler büyük zararlara yol açabilir. 

Satürn ise istikrar, düzen, otorite, disiplini simgeler, hayatlarımızda sağlam ve ayakları yere basan, güçlü temeller üzerine kurulu bir düzen oturtabilmemiz için bizleri yönlendirir. Satürn 18 Eylül 2019 tarihine kadar Oğlak burcunda retro durumda olacak. Satürn 2018 yılı Eylül ayından bu zamana kadar hayatlarımızda yerine getirmek durumunda olduğumuz ancak yerine getiremediğimiz, kaçtığımız konuları önümüze çözmemiz için tekrar getirecektir ve bu defa kaçış olmayacaktır. Özellikle kariyer gündemlerinde bazı sorunlar, sıkıntılar ve engellerle karşılaşabiliriz. Geleceğimizle ilgili çok iyi bir fizibilite ve planlama yapmamız, ilerlemeyi planladığımız yolları tekrar tekrar gözden geçirmeliyiz.  

05 Mayıs Boğa Burcunda Yeniay,ı ile şapkayı önümüze koyup hesap kitap yapma zamanı; 

05 Mayıs tarihinde saat 01:46 da Boğa burcunda bir Yeniay yaşayacağız. Etkilerini 10-15 günlük süreçte net hissedeceğimiz bu yeni ay, Menkar sabit yıldızıyla kavuşum halinde gerçekleşecek. Bu yıldız Satürnyen özellikler barındırıyor, yani istikrar, düzen, planlama, disiplin ve ciddiyet ön plana çıkıyor. Boğa burcu temasında finansal anlamda huzur ve konfor ihtiyacı yer alır. Dolayısıyla bu Yeni ay döneminde hepimiz finansal anlamda kendimizi daha huzurlu ve garantide hissetmek üzere mevcut kazançlarımızı istikrarlı ve güvenli hale getirmek, alternatif kazanç yollarını araştırmak,  yapmak, olası finansal sıkıntılarda devreye sokmak üzere B planını planlamak durumunda olacağız. Yeniay zamanında büyük finans göstergesi Jüpiter’in retro durumda yer alması ve savaş gezegeni Mars ile karşıt pozisyonda bulunması finansal kayıplara çok çok dikkat etmemiz gereken bir süreçte olduğumuzu göstermekte. Ayrıca Yeni ay zamanı yükselen burcun Kova olması sosyal ve toplumsal istikrar, güven ve adalet vurgusunu ön plana çıkarsa da yönetici gezegeni olan Satürn’ün retro durumda yer alması bu istikrar, güven ve adalet olgusu için çok çalışmak gerektiğini, disiplini elden bırakmamak gerektiğini ve iyi organize olabilmeyi beraberinde getiriyor.  

06 Mayıs Merkür Boğa Burcuna geçiyor; 

Yeni ay’daki finansal kararlar vurgusu ön plandayken, fikir ve düşünceleri ifade etme şeklimizi yansıtan Merkür 06 Mayıs’ta Boğa burcuna geçiş yapıyor ve 21 Mayıs tarihine kadar da bu burçta ilerleyecek. Merkür’ün Boğa burcuna geçişi, finansal konularda alınacak tedbirleri, yeni oluşturulacak fikirleri ve ortaya konacak kararları pozitif yönde destekleyici etkiye sahiptir. Ancak Boğa temasında yer alan garantici ve rasyonel temeller vurgusu, eskiden tecrübe edilmiş, işe yaradığı kanıtlanmış, bize daha güvenli gelen yollara yönelme dürtüsünü öne çıkarıyor. Yenilikçi, modern esnek ve değiştirilebilir fikirlere kapalılık, güvenilene sıkı sıkıya sarılma içgüdüsü ağır basacaktır. Acelecilikten uzak, sabırla planlayacağımız, aşina ve güvenilir yollar daha çok tercih edilecektir. Bu noktada daha önceki tecrübelerde eksiklikler ya da hatalar yer alıyorsa bu defa retro Satürn bizi silkeleyip kendimize getirecektir.

15 Mayıs Venüs Boğa Burcuna geçiyor; 

Venüs kendi yönettiği Boğa burcuna 15 Mayıs tarihinde geçiş yapıyor ve 09 Haziran tarihine kadar da bu alanda kalacak. Küçük finans göstergesi olması sebebiyle Venüs’ün kendi yönettiği burçta güçlü pozisyonda yer alması finansal vurgunun önem taşıdığı bu ayda en güzel haberlerden birisi aslında. Bunun yanı sıra aşk ve ilişkiler açısında Boğa burcundaki Venüs, aşk konularında daha temkinli ve ağırkanlı hareket etmeyi sağlayacaktır. Bu süreçte başlayan ilişkilerin daha istikrarlı ve uzun soluklu olmasını bekleyebiliriz. İlişki de romantizm, duygusallık pek ön planda olmayabilir daha ziyade tensel iletişim, haz ve tutkular öne çıkacaktır ve elbette karşımıza çıkacak aşk fırsatlarında karşılıklı finansal çıkarlarda pek dillendirilmese de önem kazanacaktır. 

16 Mayıs Mars Yengeç Burcuna geçiyor;

 Mars düşük pozisyonda yer aldığı Yengeç burcuna 16 Mayıs tarihinde geçiyor ve 02 Temmuz tarihine kadar da bu alanda kalacak. Mars gibi savaşçılığı, mücadeleyi, hırs ve motivasyonu simgeleyen bir gezegenin daha duygusal Yengeç burcunda düşük olması doğaldır. Bu noktada her birimiz için mücadele şeklimiz daha duygusal ortaya çıkar, direkt mücadele etmek yerine dolambaçlı yollardan mücadele etmeyi tercih edebiliriz. Duygusal manüpilasyon ve duygu sömürüsüne yönelerek karşımızdaki alt etmeye çalışabiliriz. Yengeç burcunun gölge yanları olarak saydığımız alınganlık aşırı boyutlara ulaşabilir, etrafımızdakilere, ailemize sevdiklerimize ve çocuklarımıza karşı aşırı korumacı eğilimler sergileyebiliriz. Hırs ve motivasyonumuzu hayal gücü ve yaratıcılığımızı kullanabileceğimiz alanlarda değerlendirmek bu süreçte yapılabilecek en doğru hareket olacaktır. 

19 Mayıs Akrep Burcunda Dolunay’ı ile stratejileri hayata geçirme zamanındayız;

 05 Mayıs Boğa burcu Yeni ayı ile birlikte özellikle finansal temalarda hayata geçirmek üzere planladığımız kurguladığımız, üzerine fikir oluşturduğumuz stratejileri 19 Mayıs gece yarısı saat 00:13 te Akrep burcunda gerçekleşecek Dolunay ile hayata geçirmeye artık hazırız. Dolunaylar Ay ve Güneş karşıtlığını temsil ediyor ve Ay bizim duygularımızı, Güneş ise mantığımızı ve irademizi simgeliyor. Dolunay zamanında oluşan bu karşıtlık duygular ve mantık arasındaki kararsızlıkları, çekişmeleri ve huzursuzlukları beraberinde getirebilir. Ancak Dolunay’ın Akrep temasında yer alması önsezilerimize güvenmemiz gerektiğini, hayal gücü ve yaratıcılığımızı da işin içine katmamız gerektiğini ifade ediyor. Duygusal huzuru elde edebilmemiz bu sayede mümkün olabilir. Dolunay zamanında yükselen burcun Oğlak olması ve yöneticisi Satürn’ün retro pozisyonda ve yükselen derecesiyle kavuşumda yer alması sistematik ve disiplinli mücadeleyi sürdürmek gerektiğini, aşırı gerçekçi ve kuralcı yaklaşımların, önsezilerimizle ve hislerimizle yumuşatılması gerektiğini de göstermekte. Merkür’ün ise Güneşle yakın teması ve Satürn ve Plüton ile pozitif etkileşimde yer alması otoriteden, aile büyüklerinden yaşa ve tecrübe anlamında bizden deneyimli kişilerden alacağımız fikirlerin bereketini ve kararlarımızdaki etkisini vurguluyor durumdadır. 

21 Mayıs Merkür ve Güneş İkizler burcuna geçiyor;

21 Mayıs tarihinde 2 gezegen birden burç değiştiriyor. İletişim kurma şeklimizi, fikir ve düşüncelerimizi ifade etme şeklimizi gösteren Merkür kendi yönettiği İkizler burcuna geçiyor ve 05 Haziran tarihine kadar da bu alanda kalacak. Zihnimizin olağanüstü bir hızla çalışacağı bir dönem başlıyor, fikir ve düşünceler adeta havada uçuşacak. Bilgiye, öğrenmeye, eğitimlere, kendimizi geliştirmeye doyamayacağız. Konu ve olayları tamamen mantık çerçevesinde değerlendireceğimiz duygusallıktan uzak bir rol model çizebiliriz. İkizler burcunun değişken yapısı sık fikir değişikliklerine yol açabilir, istikrarlı ve sürekliliği olabilecek sağlam kararlar almak zor olabilir. Güneş ise bir ay boyunca İkizler burcunda yer alacak. İletişimin hayatımızda ön plana çıkacağı daha sosyal ve entelektüel bakış açılarıyla ilerleyeceğimiz bir sürece giriyoruz. Sahip olduğumuzdan çok daha fazla bilgi edinmeye meyil edebiliriz ancak aldığımız bilgiler derinlemesine değil daha basit ve yüzeysel temalarda kalabilir, aynı anda birden fazla işe konsantre olmak ve kararlar almak durumunda kalabiliriz. Kararlarımız da değişkenlik gösterebilir, bugün doğru gelen kararı yarın değiştirme eğilimi gösterebiliriz. Kararlarımızda duygusallık yer almak, iki kere iki dört eder mantığında basit ve kesin sonuçlar ortaya koymaya çalışırız. Nedenini sorgulamak altında yatanı ortaya çıkarmak istemeyebiliriz. Bu da tutarsızlığı ve sunduğumuz bilgilerin güvenirliğinin sorgulanmasını beraberinde getirebilir. Değişen şartlar karşısında oldukça hızlı adapte olabilme yeteneği kazanırız. 
 


Yazarın Diğer Yazıları
FACEBOOK İLE BAĞLAN