HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 5 Aralık 2019

İSFANBUL AVM’DE EĞLENCEYE 10 AYDA 1,5 MİLYON YABANCI ZİYARETÇİ!

Magazinizmir
Yılın ilk 10 ayında 1,5 milyon ziyaretçi ağırlayan İsfanbulAVM, alışverişi eğlence ile birleştirerek AVM sektöründeki farklılığını ortaya koyuyor. Körfez ve Kuzey Afrika ülkeleri ile Bulgaristan ve Romanya’dan yoğun yabancı ziyaretçi ağırlayan İsfanbulAVM’nin hedefi, 2020’de farklıbir çok yenilikle birlikte bu sayıyı iki katına çıkartmak.

AVM sektörüne yeni bir bakış açısı getirerek eğlenceyi alışverişle birleştiren İsfanbul Alışveriş Merkezi,  yerli ziyaretçileri olduğu kadar İstanbul’u ziyarete gelen yabancı turistleri de sıklıkla bünyesindeağırlıyor. Yoğunluklu olarak Körfez, Kuzey Afrika ülkeleri ile Bulgaristan ve Romanya’dan ziyaretçi çeken İsfanbulAVM,  yılın ilk 10 ayında 1,5 milyon turisti ağırladı.

“Ülke ekonomisine de önemli ölçüde katkı sağlıyoruz”

Doğu Avrupa, Türki Cumhuriyetler, İran ve özellikle Uzak Doğu’dan gelen misafir sayılarını da her geçen gün arttıran İsfanbulAVM’de geçen yıla göre farklı ülkelerden gelen yabancı misafir sayısında gözle görülür bir artış oldu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İsfanbul Alışveriş Merkezi Yönetim Direktörü Kemal Baştürk, hedeflerinin Rusya ve Uzakdoğu ülkelerinden gelen misafir sayısını daha da artırmak olduğunu söyledi.Turizm hacimli alışveriş merkezlerinde yabancı misafirin harcama kapasitesinin yüksek oranlı katma değer ifade ettiğinin altını çizen Baştürk, bu katma değerin hem İsfanbul hem de ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu söyledi. Baştürk, “Yabancı misafirlerimiz genellikle giyim ve yeme-içme ağırlıklı olsa da sektörel olarak bütün ürün gruplarından alışveriş yapıyorlar. Alışveriş merkezimizin harcama oranlarını incelediğimizde, yabancı misafirlerimizin yerli misafirlerimize göre 7–8 kat daha fazla harcama yaptıklarını gözlemliyoruz. Amacımız; önümüzdeki dönemde daha da fazla harcama kapasitesi oluşturmak ve katma değer hacmini daha da yukarı taşımak. Bu anlamda alışveriş merkezlerinin büyük sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

  “Caddelerimiz turistlerin ilgi odağı”

İsfanbul Alışveriş Merkezi’nin konum itibariyle de turistik lokasyonlara oldukça yakın olduğunu belirten Kemal Baştürk,  “İstanbul’da bu kadar merkezi bir noktada konumlanmış eğlence ve turizmdestinasyonu olmak bizi diğer alışveriş merkezlerinden farklılaştırıyor. Eğlence ünitelerimizin fazlalığı, içerisinden nostaljik tramvay geçen cadde konseptimiz, büyük metrekare ve çeşitlilikte konumlandırdığımız mağazalarımız bu anlamda bizi zaten farklı kılıyor. Nitekim içerisinde ördeklerin, balıkların, kaplumbağaların yaşadığı herkesin kullanımına açık bir göletimiz dahi var. Yabancı misafirlerimiz de bu konsepti ve samimiyeti seviyor.”

 Baştürk; Aile Eğlence Merkezimiz ise yepyeni konseptle büyüyor ve yenileniyor

Eğlence alanlarıyla da turistlerin ilgisini çektiklerini söyleyen Baştürk, Türkiye’nin ilk Tema Parkı’nın İsfanbul’un kapı komşusu olduğunu anımsattı. AVM içinde kapalı mekan eğlence ünitelerinin büyüklüğü ve çeşitliliğinin yabancı misafirleri çeken ayrı bir durum olduğunu belirten Baştürk, “Jungle Park (yüzlerce canlı türünü görme imkanını eğitim odaklı olarak sunuyor), Zindan Korku Tüneli, Safari Macera Parkuru, Ters Çatı ve son olarak Zippline ile bu segmentte daha da büyümeye devam ediyoruz. Aile Eğlence Merkezimiz ise yepyeni konseptle büyüyor ve yenileniyor. Yeni ve farklılaşmış eğlence üniteleriyle 5.000 metrekare alanda yeni yılın ilk günlerinde misafirlerine merhaba diyecek. Yeni trend eğlence ünitelerini takip etmek ve bünyemize katabilmek bizim için oldukça önemli” diye açıkladı.

FACEBOOK İLE BAĞLAN