Sağlıklı Beslenmek İçin Türk Mutfağını Tercih Edin

Yılın altın şefi ünvanına sahip olan İzmir Aşçılar Derneği Başkanı ve Kaya İzmir Thermal& Convention'ın Baş Aşçısı Nejdet Polat, sağlıklı beslenmek istiyorsanız Türk mutfağını tercih etmelisiniz dedi.Kolaya kaçıp fastfoodları tercih etmemeli sağlık beslenmek için evde yemek yapmalı’’ dedi.

Türk mutfağının Çin ve Fransız mutfakları ile birlikte dünyanın sayılı üç mutfağından biri olduğunu belirten Altın Şef Nejdet Polat,‘’Türk mutfağı yüzyıllar boyu Orta Asya ve Anadolu’da kurulan çeşitli kültürlerin etkisi ile gelişmiş ve bugün zengin yemek çeşitliliği, besin hazırlama, saklama ve pişirme yöntemleri ve servis şekli ile dünyanın en ünlü mutfakları arasındaki yerini almıştır’ dedi. Polat,’’Türk mutfağı birçok özelliği ile sağlıklı beslenme önerilerini karşılamaktadır. Türk mutfağı, Orta Asya'nın et ve mayalanmış süt ürünleri, Mezopotamya'nın tahılları, Akdeniz çevresinin sebze ve meyveleri, Güney Asya'nın baharatı ile birleşerek zengin bir yemek kültürü oluşturmuştur. Günümüzde Türkiye genelinde tahıl ve tahıl ürünlerinin tüketimi ilk sırada, sebze tüketimi ise ikinci sırada gelmektedir. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde zeytinyağı tüketme alışkanlığı yaygındır. En yüksek meyve ve deniz ürünleri tüketimi Ege bölgesinde, en yüksek balık tüketimi Karadeniz bölgesinde, en yüksek muz, mandalina, portakal tüketimi ise Akdeniz bölgesindedir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yoğurt tüketimi süt tüketiminden yüksektir. İç Anadolu'da kümes hayvanlarının etlerinin tüketimi ile balık tüketimi eşittir. Sağlık açısından birçok yararlı uygulamanın yer aldığı Türk mutfağı, çok zengin bir kültüre ve çeşide sahip ancak biz yapmıyoruz. Çalışan aileler iş yoğunlukları nedeniyle fastfoodları daha çok tercih ediyor. Yemek yapmayı vakit kaybı görüyor. Oysa ki sağlık her şeyden daha önemlidir’’şeklinde konuştu.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Aşçılar Derneği, Kaya İzmir Thermal& Convention, Nejdet Polat, Türk Mutfağı İzmir, İzmir Türk Mutfağı, izmir mutfağı, sağlıklı beslenme izmir, izmir sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam izmir, izmir sağlıklı yaşam