HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 21 Nisan 2017

Matcha Çayı

Magazinizmir
Matcha çayının sağlık konusunda en önemli yararlarından biri, her yudumda çok miktarda antioksidan sağlamasıdır. Matcha kategorisinde bulunan diğer bitkilerden daha fazla antioksidan ile doludur.

Japon kültürünün köklü bir geleneği olan Matcha çayı, mevcutta bulunan en kaliteli toz halde yeşil çay türüdür. Uzakdoğu’da bin yıldan fazla bir süredir tüketilmektedir ve günümüzde piyasadaki en güçlü süper bitkilerden biri olarak kabul edilmektedir.
Matcha’yı karıştaracağınız kaseyi kaynar su dökerek ısıtın. Karıştırma için kullanılan karıştırıcıyı (yani bamboo whisk veya çay seremonisindeki ismi ile "chasen") ıslatın. 1-2 gram matcha’yı kaseye koyun ve üzerine 1 fincan sıcak su ekleyin. Bir elinizle kaseyi sıkı tutarken diğeri ile "bamboo whisk" kullanarak soldan sağa doğru karıştırırken köpükler oluşturmaya çalışın.

Kalorileri Yakmaya Yardımcıdır

Matcha çayının içilmesi ile metabolizmanın hızlı çalıştığı ve vücudun ortalamadan dört kat daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olduğu belirlenmiştir. Yine, halen piyasada bulunan pek çok diyet yardımcısından farklı olarak Matcha çayı, artmış kalp atış hızı ve yüksek tansiyon gibi olumsuz yan etkilere de neden olmaz.

Kolesterolü İyileştirir

Araştırmacılar, Matcha çayının kolesterol üzerinde böyle olumlu bir etkisi olduğunu tamamen bilmiyorlar, ancak farklı popülasyonlarda yapılan araştırmalar, bu çayı düzenli olarak içen kişilerin düşük LDL (kötü) c seviyelerine sahip olduğunu gösteriyor. HDL (iyi) kolestrol düzeylerini yükseltirken, aynı zamanda HDL (iyi) kolesterol düzeylerini sergiliyor.

Yüksek Antioksidan Özelliği Vardır

Antioksidanlar, UV radyasyonun olumsuz etkilerine karşı savaşmaktan sorumlu büyüleyici besinler ve enzimlerdir, daha genç görünen ciltler yaratırken, hayatı tehdit eden birçok hastalığın önlenmesine destek olur.

Kansere Karşı Savaşır

Zaten tüm antioksidanların eşit yaratılmadığını duymuş olabilirsiniz. Yeşil çay, kateçinler olarak bilinen belirli bir organik bileşik kümesini içerir. Antioksidanlar arasında kateşinler en etkili ve en faydalıdır. Epigallocatechin gallate (EGCg) adı verilen spesifik bir kateşin Matcha çayında kateşinlerin % 60’ını oluşturur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Matcha çayının kateşinlerinin genel sağlığı geliştiren antibiyotik özellikleri olduğu da belirlenmiştir. Ayrıca, sadece bir kase Matcha Çayı Potasyum, Vitamin A & C, Demir, Protein ve Kalsiyum önemli miktarlarda sağlar. Daha ileri çalışmalar, Matcha’daki besinlerin, insan T hücreleri üzerindeki HIV saldırılarını inhibe etme kabiliyetine sahip olabileceğini bile ileri sürdü.

Sakinleştirir

Bin yıldan uzun bir süredir, Çin Daoists ve Japon Zen Budist keşişleri tarafından Matcha çayı, dinlenmek ve uyanıkken meditasyon yapmak için kullanılmıştır. Şimdi biliyoruz ki bu yüksek bilinç hali, Matcha’yı yapmak için kullanılan yapraklarda bulunan L-Theanine amino asidine bağlı. L-Theanine, diğer "zayıflatıcılar" ın neden olduğu doğal uyuşukluk olmadan rahatlamaya neden olan alfa dalgaları üretimini teşvik eder.

Bellek Yeniler ve Konsantrasyonu Artırır

L-Theanine’ın bir başka yan etkisi de dopamin ve serotonin üretimidir. Bu iki kimyasal, ruh halini arttırmak, hafızayı iyileştirmek ve daha iyi konsantrasyon sağlamak için kullanılır.

Enerji Seviyelerini ve Dayanıklılığı Artırır

Ortaçağ ve erken modern Japonya’nın soylu savaşçıları Samurai çay enerjisi verici özelliklerinden dolayı savaşa girmeden önce Matcha çayı içerdi. Tüm yeşil çay doğal olarak kafein içeriyor olsa da, Matcha’dan alınan enerji artışı, diğer besin öğelerinin eşsiz kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. Matcha Yeşil Çayın bir kasesinden artan dayanıklılık 6 saate kadar sürebilir ve L-Theanine’ın etkileri nedeniyle Matcha içenler sinirlilik ve hipertansiyon gibi uyarıcıların olağan yan etkilerinin hiçbirini yaşamazlar.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN