HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 16 Ocak 2018

Kışın Kuru Gözden Koruyacak 10 Öneri

Magazinizmir
Kuru, rüzgarlı ve soğuk hava; normalde yaklaşık yüzde 10 oranında görülen göz kuruluğunun artmasına neden oluyor. Kış aylarında en sık görülen göz problemi olan kuru göz sorunu, görme performansını olumsuz etkiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yonca Akova, göz kuruluğunun; gözde batma, yanma, kum varmış hissi, kaşıntı, görme bulanıklığı ve yorgunluğa neden olduğunu söylüyor.

Soğuk ve rüzgarlı havalarda, kaloriferli ortamlardaki kuru ve nemsiz hava nedeniyle şikayetlerin artış gösterdiğini vurgulayan Prof. Akova, damla veya jel şeklindeki gözyaşı tedavisinin şikayetleri büyük oranda kontrol altına aldığını belirtiyor ve kuru gözden korunmada etkili olabilecek önerilerini sundu.

Ortamı Nemlendirin

Kışın kaloriferli veya klimalı ortamlarda, buharla havanın nemlendirilmesine dikkat edilmeli. Kaloriferlere nemlendirici konarak veya soğuk buhar üfleyen nebulizatör kullanılarak ortamın nemlendirilmesi, kuru göz şikayetlerini büyük oranda rahatlatır.

Ceviz ve Fındık Yiyin

Soğuk havalarda ortaya çıkan kuru göze bağlı oluşan inflamasyonun tedavisinde omega 3 alımı büyük yarar sağlar. Bu nedenle ceviz, fındık, keten tohumu ve somon gibi omega 3’ten zengin besinler sıkça tüketilmeli.

Bol Bol Su İçin

Göz kuruluğunu önlemek için su ve sıvı gıdaların alımı artırılmalı.

Karda Güneş Gözlüğü Takın

Rüzgarlı havalarda, rüzgarın etkisini azaltmak için koruyucu gözlük kullanılmalı. Kışın, özellikle karlı havalarda güneş gözlüğü kullanımı; hem ultraviole ışınlarından hem de rüzgardan ve soğuktan korunmayı sağlar.

Havuza Gözlüksüz Girmeyin

Yüzme sırasında havuzdaki kimyasal maddeleri gözden uzak tutmak için koruyucu gözlük takılmalı.

Fönü Gözünüze Tutmayın

Saç kurutma makinesi, araba ısıtıcıları gibi cihazların göze direkt hava üflememesine özen gösterilmeli.

Sigaradan Uzak Durun

Sigara, göz kuruluğu belirtilerini arttırdığı için sigara içilen ortamlardan uzak durulmalı.

Bilgisayarlar Göz Seviyesinin Altında Olmalı

Göz kuruluğuna neden olan en önemli etkenlerin başında gelen bilgisayar kullanımında bazı püf noktalara dikkat edilmeli. Bilgisayar ekranı, göz seviyesinin aşağısında olmalı. Göz seviyesinin üzerinde bulunan bilgisayar ekranına bakmak için gözleri daha fazla açmak gerekir. Bu durum konsantrasyon artışı nedeniyle de göz kırpma sıklığını azaltarak, göz kuruluğuna neden olur.

FACEBOOK İLE BAĞLAN