HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 7 Ağustos 2018

Kilo Vermenin En Dijital Hali: Online Diyet

Magazinizmir
İnsan yaşamı her geçen gün dijitalleşirken, sağlık sektörü de bu dijitalleşmeden payını alıyor.

Sağlık alanında elbette en hızlı şekilde dijitalleşen ve popülerleşen konuların başında da estetik ve fazla kilolardan kurtulma geliyor. Durum böyle olunca da diyet ve beslenme ile birlikte gelen online diyet internetin en çok aranan konuları arasında başı çekiyor. İnsanların, günümüzün en büyük sorunlarından olan fazla kilolarını verebilmeleri için devreye giren online diyet WhatsApp, instagram, twitter gibi popüler sosyal medya uygulamaları ile de desteklenerek kullanım kolaylığı sağlanıyor.

Yoğun iş temposu ve günlük koşuşturmacadan diyetisyene gitmeye vakit bulamayanlarn yeni gözdesi olan online diyet hakkında bilgi veren İlke Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Güngör, online diyetin avantajlarını sıraladı. Online diyetin kısaca internet üzerinden diyetisyen hizmeti almak olduğunun altını çizen Güngör, yüz yüze diyetisyen görüşmesinden farkının ise görüşmelerin telefonda sesli veya görüntülü, mail ortamında veya mesajlaşma uygulamaları üzerinden gerçekleşmesi olduğunu belirtti.

Kilo Vermeye Olumlu Etki

Online diyetin yurtdışında çok yaygın olduğunu ve artık Türkiye'de de yerleşmeye başladığına dikkat çeken Güngör, online diyetin kilo vermek isteyenler açısından en büyük avantajınınsa 7-24 diyetisyene ulaşabilmeleri ve anlık sorularına cevap alabilmeleri olduğunu gösterdi.

Yapılan pek çok çalışmanın internetin kilo verme üzerinde ki etkisini kanıtladığına değinen Güngör, 'Gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın kullanılan online diyet sistemi son yıllarda ülkemizde de revaçta. Yoğun iş temposu, çocuk, trafik, okul ya da zamanı kısıtlayan pek çok etkenden dolayı diyetisyene gitmeye vakti olmayan kişiler içinse hayat kurtarıcı nitelikte. Ayrıca yapılan çalışmalarda online kilo verme programlarına katılmanın ya da kilo verme üzerine kullanılan uygulamalarının kilo vermeyi kolaylaştırdığı, kalıcı davranış değişikliği sağladığı ve kişinin kendi kendini kontrol etme yeteneğini geliştirdiği ortaya konmakta. Yapılan çalışmalar tüm dünyada; geleceğin en etkili kilo verme programından birinin online diyetler olacağını bize şimdiden gösteriyor'' diye konuştu.

Motivasyonu Arttırıyor

Online diyet hizmeti verdiği insanlarla 7-24 sistemine göre çalıştığını vurgulayan Güngör, ''Online diyette de yine tüm prosedürleri uyguluyarak haftalık hatta bazen günlük bilgilerini güncelliyoruz.Hazırladığımız diyet programlarını Whatsapp ya da e-mail ortamında hastalarımıza gönderiyoruz.Talep oldukça yoğun. Bugüne kadar çok sayıda hizmet verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Besin tüketim kaydı alarak, ne kadar su içtiklerini, ne yediklerini ve ne kadar spor yaptılarını kontrol ediyoruz. İnsanların diyetisyenlere hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri ise onların motivasyonlarını artırarak kilo vermelerini kolaylaştırıyor'' dedi.

Herkesin online diyet hizmeti alabileceğine de değinen Güngör, online diyete başlarken insanların mutlaka destek aldıkları kişinin gerçekten alanında uzman olduğundan, ve kendilerini tam anlamıyla dinleyerek doğru yönlendirdiğinden emin olmaları gerektiğinin altını çizdi.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN