HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 17 Ocak 2019

Göz İçi Mercek Operasyonuyla Sağlığına Kavuştu

Magazinizmir
Gözleri lazer ameliyatına uygun olmayan hastalar için dünya genelinde uygulanan göz içi kontakt lens tedavisi başarılı sonuçlar veriyor.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu tarafından ameliyat edilen ve toplamda 17 numara miyop astigmatı olan Nuri Elibüyük, operasyonun ardından sağlığına kavuştu.

Prematüre olarak doğan ve bu nedenle ileri derece göz bozukluğu olduğu için 3 yaşından beri gözlük kullanmak zorunda kalan Nuri Elibüyük, ameliyatın ardından adeta yeniden doğduğunu söyledi.

Mesleği aşçılık olduğu için gün boyunca su buharı ve sıcaklığa maruz kaldığını; bu nedenle yılda iki defa gözlük değiştirdiğini ifade eden Elibüyük, ameliyatın ardından hem iş, hem de özel yaşantısında çok daha mutlu olduğunu dile getirdi.

Göz içi kontakt lens tedavisinin özellikle lazer ameliyatına uygun olmayan hastalar için önemli bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, kısa süren bir operasyonun ardından hastaların günlük yaşantısına dönebildiğini kaydetti.

Kaşkaloğlu, "Nuri Elibüyük bize geldiğinde önce muayene ettik. Gözleri lazer ameliyatına uygun olmadığı gibi kontakt lens takmaya da müsait değildi. Bu nedenle kendisine göz içi kontakt lens ameliyatı gerçekleştirdik. Bu ameliyatta, hastanın kendi doğal göz merceği alınmıyor; uygulanan özel bir teknikle kontakt lens daimi olarak gözün içine yerleştiriliyor. Alınan sonuç ise hem normal kontakt lensten hem de gözlükten daha başarılı oluyor" dedi.

Yüksek numaralı göz bozukluklarının insanların yaşam konforunu oldukça olumsuz etkilediği bilgisini veren Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, ülkemizde çok yaygın olarak bilinmeyen bu ameliyatın mutlaka bu konuda deneyimli hekimler tarafından yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

FACEBOOK İLE BAĞLAN