HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 4 Ocak 2023

Gençlerde OKB ve Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Magazinizmir
Çocuğunuz müdahaleci düşünceler, aşırı korkular, dürtüler veya ritüeller yaşıyorsa, obsesif-kompulsif bozukluğun veya OKB'nin bazı yaygın semptomlarını gösteriyor olabilir. Çocuk ve ergenlerin %1-3'ü OKB tanısı almaktadır.
OKB'si olan çocukların ayrıca ikili tanı veya komorbiditeye sahip olma olasılığı daha yüksektir. OKB'si olan çocuk ve gençlerin yaklaşık %70'i diğer akıl sağlığı sorunlarıyla karşı karşıyadır. OKB'li çocuklarda sık görülen eşlik eden psikiyatrik bozukluklar, anksiyete bozuklukları, depresyon, dikkat eksikliği bozukluğu veya tik bozukluğudur.
En sık görülen komorbidite anksiyete bozukluğudur. OKB ve anksiyete bozukluğunun ikili teşhisi hem ebeveyn hem de çocuk için hayatı karmaşık hale getirebilir. Ancak terapist veya psikiyatristinizin sevgisi, desteği ve yardım eli ile çok şey yapılabilir.
Ülkemizin en iyi İzmir Psikolog kliniklerinden birisi olan Nora Psikoloji Kliniği deneyimli psikoterapist ve psikiyatrist kadrosu ile çocuğunuzun ruh sağlığı sorunlarına dilerseniz yüz yüze terapi ile dilerseniz online psikolog hizmeti ile destek olabilir.
OKB ve Anksiyete Bozukluğunuz Olabilir mi?
OKB'si olanların yaklaşık %75.8'ine aynı zamanda bir anksiyete bozukluğu eşlik eder. Bu, genellikle farklı olaylar ve faaliyetler hakkında aşırı ve kontrol edilemeyen endişe ile karakterize edilen ayrılık kaygısı, fobiler ve yaygın kaygı bozukluğunu (YAB) içerebilir. Bazı çocuklarda OKB ile birlikte iki veya daha fazla anksiyete bozukluğu olabilir.
Anksiyete bozukluğu ve OKB ikili tanısı olan çocuklarda en sık görülen semptomlar şunları içerebilir:
  • Ortamın güvenli olduğundan veya ışığın kapalı olduğundan emin olmak için kontrol etme 
  • Aşırı endişe
  • Kararsızlık
  • Şişirilmiş bir sorumluluk veya kendilerine veya başkalarına zarar gelmesini önlemekten sorumlu olduklarına dair bir inanç
Bu komorbid tanı, önemli bir sıkıntıya neden olabilir, okul ve oyun etkinliklerine müdahale edebilir ve çocukların aileleri ve arkadaşları ile nasıl etkileşime gireceğini etkileyebilir. Çocuklarda birlikte ortaya çıkan anksiyete bozuklukları ve OKB, tedaviyi daha zor hale getirebilir.
Belirtileri Yanıltmak
Bu iki durumun bazı semptomları benzer görünebilir ve bir ebeveyn olarak bu semptomları ayırt etmek zor olabilir. Örneğin, YAB'deki bazı endişeler, OKB'deki takıntılarla karıştırılabilir. Onları farklı kılan şey, endişelerin genellikle daha gerçekçi olması, obsesyonların ise daha irrasyonel olma ve bireyin benlik algısı ile tutarlı olmamasıdır.
Belirti Şiddeti
Bir çalışma, gençlerde OKB ve anksiyete bozukluklarının eşlik eden OKB şiddeti ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, çocukların günlük aktiviteleri ve ilişkileri üzerinde daha yüksek bir etkiye sahip olabilir.
Aile Dinamiği Üzerindeki Potansiyel Etki
OKB ve anksiyete bozuklukları komorbiditesi olan çocukların ebeveynleri de daha yüksek düzeyde aile çatışması bildirmektedir. Bu ikili tanı, çocuk ve tüm aile için yaşam kalitesinin düşmesine de yol açabilir. Neyse ki, ikili teşhisin sonuçlarını hafifletebilecek çeşitli tedavi seçenekleri var.
Komorbid OKB ve Anksiyete Bozukluklarının Tedavisi
Psikiyatrik komorbiditesi olan çocuklar genellikle çeşitli tedavi seçeneklerinden yararlanır. Bu genellikle konuşma terapisi veya bilişsel-davranışçı terapi (CBT) gibi terapileri içerir.
Çocuklarda ve ergenlerde bir anksiyete bozukluğu ve OKB'nin ikili teşhisi de OKB şiddetindeki artışa bağlı olarak daha yüksek farmakolojik tedavi ihtiyacı ile ilişkilidir.
Komorbid OKB ve anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için en sık kullanılan ilaçlar, sertralin (Zoloft) ve fluoksetin (Prozac) gibi serotonin geri alım inhibitörleridir (SSRI'lar). Beyinde bulunan serotonin miktarını artırarak hareket ederler. SSRI'lar, obsesyonları ve kompulsiyonları kontrol etmeye yardımcı olabilir ve ayrıca kaygıyı tedavi etmek için kullanılabilir. Komorbid OKB'si olan çocuklar genellikle daha yüksek dozlarda SSRI'ya ihtiyaç duyarlar, bu da yan etkilere sahip olma şansını artırabilir.
Genç yetişkininiz herhangi bir psikoloji kliniğine gitmemekte ısrar ediyorsa Online terapi yapan psikologlar ile iletişim kurabilirsiniz. İzmir de psikolojik danışmanlık hizmeti sunan İzmir psikolog ve psikoterapi merkezi olan Nora Psikoloji yılların getirmiş olduğu bilgi birikimi ile tüm OKB ve anksiyete / kaygı problemlerinizde destekçiniz olacaktır.
Polieczacılık
Eşlik eden psikiyatrik hastalıkları tedavi ederken birden fazla ilaç kullanmak gerekebilir; polifarmasi denilen bir uygulama. Çocuğunuzun sağlık hizmeti sağlayıcısı, olumsuz etki riskini azaltmak için potansiyel ilaç etkileşimlerine çok dikkat edebilir.
DNA Testi OKB'li Çocuklara Nasıl Yardımcı Olabilir?
Her insan ilaçlara aynı şekilde tepki vermez. Bu, her kişinin genetik profilindeki farklılıklardan kaynaklanabilir. Gen varyantları, çocuğunuzun tedaviye nasıl tepki verdiğini etkileyebilir ve birlikte ortaya çıkan kaygı ve OKB, vücudunun farklı ilaçlara nasıl tepki verdiğini de etkileyebilir.
Farmakogenetik (PGx) testi, doktorunuz, çocuğunuzun genetik profiline göre hangi ilaçların ve dozun en uygun olabileceğini belirlemesine yardımcı olabilir. PGx testi, çocuğunuzun vücudunun ilaçlara nasıl yanıt verebileceğine ve ilaçları nasıl metabolize edebileceğine dair değerli bilgiler sağlayarak, ilaç yazarken deneme yanılma ve yan etki riskini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır.
Örneğin, genç çocuğunuz CYP2C19'u hızlı metabolize ediyorsa, essitalopram (Lexapro) gibi bazı SSRI'ların, ilacın optimal olmayan seviyeleri nedeniyle anksiyete bozuklukları ve OKB tedavisinde daha büyük bir etkisizlik riski olabilir. Bu nedenle, doktorunuz alternatif bir yoldan geçen farklı bir tedavi seçeneği önerebilir.
 
FACEBOOK İLE BAĞLAN