HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 1 Temmuz 2016

Bayramda Sağlığınızdan Olmayın!

Magazinizmir
Ramazan ayı boyunca değişen vücut dengeleri ve uygulanan yanlış beslenme, Şeker Bayramı'nda vücudu aşırı zorlamayla birleşince kalıcı hastalıklara da davetiye çıkıyor.

Ramazan ayı boyunca tutulan orucun ardından Şeker Bayramı'nda aşırı derecede tatlı ve diğer gıdaları tüketmek kalıcı hastalıklara neden oluyor. Konuyla ilgili konuşan Özel Gözde İzmir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Çolak, özellikle Ramazan ayında değişen vücut dengelerinin ve Ramazan ayı boyunca uygulanan yanlış beslenmenin ardından bayramda vücuda aşırı yüklenilmesi ile birlikte vücutta kalıcı hasarların görülebildiğini aktardı.

Kendinize Alışma Süresi Tanıyın

Günde 16 saat açlığın ardından yeniden düzenli beslenmeye geçildiğinde ana öğünlere yüklenmenin ciddi hazımsızlık sorunlarını tetikleyeceğine dikkat çeken Uzm. Dyt. Çolak, oruç tutanların Ramazanın ardından sağlıklarını korumak için kendilerine 15 günlük bir alışma süresi bırakmaları gerektiğini vurguladı. Oruç tutanlara alışma süreleri boyunca hafif beslenmeleri önerisinde bulunan Çolak “Özellikle mevsim sebze ve meyveleri ile beslenerek öğünleri geçiştirirsek vücut daha hafif bir etkilenmeyle alışma dönemini atlatabilir. Öğünlerimizi hafif öğünler olarak 6'ya kadar bölerek vücudumuzu en kolay şekilde normal şartlara adapte edebiliriz” dedi.

Meyve ve Sebze Ağırlıklı Beslenin

Alışma döneminde beslenmeye dikkat edildiğinde sağlığımızın bozulmayacağını ifade eden Çolak "Ara öğünlerde meyve veya ayran tüketilmesi, ana öğünlerde sebzeler ve yoğurt ağırlıklı beslenme hem aşırı kilo almamızı engelleyecek hem de daha sağlıklı olmamızı sağlayacaktır. Böylece dengeli ve düzenli beslenmiş olacağız. Bayramda ve sonrasında yağlı besinler ve yağlı hayvansal gıdaları fazla tüketirsek sindirim sistemimiz zorlanacak ve bazı metabolizma hastalıklarına sebep olma ihtimaline yol açacaktır. Bunun için et tüketimini daha aza indirgemeli, taze sebze-meyve ve süt ürünlerine daha fazla yer verilmeli. Aşırı tatlı ve çikolatadan kaçınmalıyız. Ramazan ayı boyunca görülen uyku düzensizliğine de dikkat etmemiz gerekir. Sağlıklı bir yaşam için; sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir uyku en verimli yatırımdır." diye konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN