HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MODA -- 22 Kasım 2018

Hakan Akkaya'dan Ampute Modellerle Anlamlı Kapanış

Magazinizmir
İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz öncülüğünde düzenlenen dünyanın en önde gelen uluslararası kumaş tasarım yarışmaları arasında yerini alan "13. İTHİB. İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması" Raffles İstanbul Zorlu Center Balo Salonu’nda dev bir organizasyon ile gerçekleşti.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen ve Yönetim Kurul Başkanı Ahmet Öksüz’ün ev sahipliğinde yapılan, 13. İTHİB uluslararası kumaş tasarım yarışması rekor başvurusu ile uluslararası yarışmalar arasında yerini aldı. 11 finalist tarafından üretilen kumaşlar dünyaca ünlü modacı Hakan Akkaya tarafından tasarlanarak Koreograf Uğurhan Akdeniz koregrafisi ve yönetimde, ünlü top model Cağla Şikel, Özge Ulusoy ve 52 mankenle birlikte özel tasarım kıyafetler podyuma taşındı. Kombinler Lion Diamond takılarıyla tamamlandı.Dünyaca Ünlü Modacımız Hakan Akkaya, ampute modeller Muhammed Eymen Şahin ve Hatice Tunç Hakan Akkaya tarafından tasarlanan özel kostümlerle ‘Modada engel yok’ mesajını İTHİB uluslararası kumaş tasarım yarışmasının defilesinin sonunda podyumda birlikte yürüyerek verdiler.
Defilenin sonunda ampute modellerle birlikte selamlamaya çıkan ünlü modacı defilenin en anlamlı karesine imza atarak farkındalık yaratması ayakta alkışlandı…
Defile öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ampute modellerle birlikte Hakan Akkaya; “Dünyada bir ilke imza attığımızı düşünüyorum. Muhammed Eymen Şahin ve Hatice Tunç ile aynı podyumda olmak benim için büyük onur oldu. Engel tanımayan enerjilerinin önünde saygı ile eğiliyorum sizin huzurunuzda sonsuz teşekkür ediyorum dedi. Bu iki cesur yüreği önümüzdeki aylarda yapacağım New York defilesinde tüm dünyanın tanıması için podyuma çıkaracağım.” dedi.13. İTHİB İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışmasının jüri üyeliğini ise sırasıyla; Aslı Filinta, Arzu Kaprol, Berrin Zorlu, Beyza Uyanoğlu, Buket Özkalfalar, Canan Hancıoğlu, Fatih Bilici, Feryal Gülman, Fırat Neziroğlu, Gizem Esendemir, Gülben Ergen, Gülden Büyükuçak, Gülden Yılmaz, Gözde Sarar, İvana Sert, Nihat Odabaşı, Ruken Mızraklı,
Sedef Çalarkan Sema Güral Sürmeli, Sinem Kınranparlak, Siren Ertan, Sitare Kalyoncuoğlu, Süleyman Orakçıoğlu, Tamer Yılmaz, Yalçın Ayaydın, Yıldırım Mayruk, Zekeriya Tanrıverdi
‘den oluşan dev isimler yaptı.Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen; İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen 13 İTHİB. İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışmasının Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonrasında birinci İpek Aslanboy, ikinci Ayşe Durmaz üçüncü Hümeyra Yılmaz oldu. Yarışmanın birincisi 60 bin TL, ikincisi 30 bin TL, üçüncüsü 15 bin TL ve yurt dışı eğitim ödülünün sahibi oldu. Ayrıca yarışmanın finalistlerine tasarımlarına katkıda bulunmak amacıyla dikiş makinesi de hediye edildi.


13 İTHİB İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışmasının finalinde Hakan Akkaya tasarımıyla Ozan Doğulu sahneye çıktı. Bu özel gecenin sunuculuğunu Bahar Feyzan üstlendi, şıklığıyla göz kamaştırdı.
Bu dev organizasyonda Hakan Akkaya ve İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz konuklarla tek tek ilgilenerek, objektiflere poz verdiler.
Çağla Şikel ve Özge Ulusoy’da; bu sene de geleneği bozmayarak podyuma çıktı. Hakan Akkaya için genç nesillere ilham veren bu özle yarışmada olmak geleceğin Hakan Akkaya’ları ile şimdiden tanışıyor olmak büyük mutluluk dedi.İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz; “Dünya’nın en büyük beşinci, Avrupa Birliği’nin en büyük ikinci kumaş tedarikçisi olan sektörümüz, aynı zamanda AB’deki en büyük rakibimiz Çin’in yaklaşık 2 katı birim fiyatla AB’ye ihracat gerçekleştiriyor. Tasarımcılarımızın ve tasarım gücümüzün bu başarıdaki payı çok yüksek. İTHİB olarak gerçekleştirdiğimiz tasarım yarışmaları ile Türkiye’nin küresel rekabet gücüne güç katmakta kararlıyız. Bu amaç doğrultusunda yaratıcı, genç ve dinamik moda tasarımcılarını sektörümüze kazandırmak amacıyla, 13 yıldır aralıksız İTHİB Kumaş Tasarım Yarışması’nı düzenliyoruz. Uluslararası alanda gerçekleştirdiğimiz tasarım yarışmamız, İtalya, Almanya, ABD, Filistin, İngiltere ve Rusya başta olmak üzere 10’dan fazla ülkeden yaklaşık 60 yabancı başvuru aldı. Bu da sektörümüzün dünya genelinde gördüğü büyük ilginin ve yarışmamızın uluslararası bilinirliğinin en açık kanıtı.“ dedi.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN