HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 21 Mart 2019

Yeryüzünün Meleklerine Gökyüzünden Özel Dokunuş

Magazinizmir
Down Sendromlu çocuklar için müziğin evrensel çatısı altında güçlerini birleştiren Fokker Elmo ile Serenad Kültür ve Sanat Merkezi, hazırladıkları konser programı ile sahneye çıkmak için gün sayıyor.

Melodiler birleşir, duyguları dile getirir; bazı parçalar hüzün, bazıları neşe, bazıları ise kişiye umut verir. Umut aslında her insanın içindedir; ama bazen onu da beslemek gerekir. Havacılık sektöründe faaliyet gösteren Fokker Elmo ile Serenad Kültür ve Sanat Derneği el ele verdi; Down Sendromlu çocuklara yeni bir umut olmak için sevgi ve farkındalık korosu oluşturdu. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü de fırsat bilen ekip, 25 Mart Pazartesi günü Karşıyaka Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecekleri konser öncesi Ege Telgraf’a heyecanını paylaştı.

Serenad Kültür ve Sanat Derneği Kurucu Başkanı Engin Koyuncu, "Aynı zamanda Türk sanat müziği, Türk halk müziği ve popüler müzik korolarının şefiyim. Derneğimiz 2016 Ocak ayında kuruldu. 3 yılda birbirinden güzel sosyal sorumluluk projelerine imza attık; otizmli çocuklarımızın ellerinden tuttuk, Down Sendromlu çocuklarımız için konserlerimiz oldu. Şimdi bu konserlerimize bir yenisini eklemek üzerine hazırlıklarımızı yapıyoruz. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak belirlendi. Biz de Down Sendromlu çocuklarla birlikte güzel bir etkinliğe imza atacağız" dedi.

Renkli Bir Gece

Şu anda 45 üye ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Koyuncu, "Bize şimdi de Fokker Elmo ailesinin oluşturduğu koronun birbirinden değerli üyeleri eşlik edecek. Onlarla beraber 80 kişilik dev bir kadro ile 25 Mart’ta Karşıyaka Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde sahnede buluşacağız. Etkinliğimizin başında Down Sendromlu çocuklarımızdan biri, sendrom hakkında bilgiler veren konuşma yapacak. İlerleyen dakikalarda konserin akışıyla orantılı iki arkadaş şarkı söyleyecek. Daha sonra 15 kişi roman dansı sergileyecek. Kısacası çok renkli, çok eğlenceli bir gece bizi bekliyor” ifadelerini kullandı.
Sosyal sorumluluk projelerinin kendileri için çok önemli bir yeri olduğunu belirten Koyuncu, bu projelerle birlikte derneğin de kısa bir sürede büyük bir yol kat ettiğini dile getirdi. Hedeflerinin toplumda ihtiyaç duyan herkese el uzatmak olduğunu belirten Koyuncu, “Özellikle çocuklarımız bizim için çok değerli. Onları mutlu etmek için çalışıyor, topluma kazandırıldıklarında çok başarılı işlere imza atacaklarını düşünüyoruz. Onlar bizden elimizi uzatmamızı bekliyorlar. Bizlerin desteği ile dans edebiliyor, şarkı söyleyebiliyor, resim yapabiliyor; kısacası yeteneklerini gönüllerince sergileyebiliyorlar. Bundan sonra sosyal sorumluluk projelerimizin sayısını daha da artıracağız. Müziğin birleştirici gücüyle daha da büyüyecek geleceğe şifa olacağız” diye konuştu.

Duygulardan Türedi

Etkinliğin doğuş hikayesini anlatan Fokker Elmo Havacılık Limited Şirketi’nde çalışan ve projenin adeta fikir öncüsü olan Ayben Özsütemen, bir konserin aslında duygulara ne kadar hitap edebileceğini bir kez daha gösterdi. Engin Koyuncu’nun verdiği bir konsere katılmasının ardından yaşadığı hisleri ve sonrasında yaşanan gelişmeleri anlatan Özsütemen, “Engin Koyuncu ve ekibi, Down Sendromlu çocuklar için Sevgililer Günü’ne özel bir konser vermişti. O konserde çocukların sahnede olması, koro ekibiyle birlikte şarkılar söylemeleri bizlere oldukça duygusal anlar yaşattı. Gözlerinde gördüğümüz mutluluk şarkılarla bütünleştiğinde bizleri adeta farklı bir dünyaya sürüklemişti. Konser sonunda Engin Hoca ile görüşüp konser hakkında bilgiler aldım. Şirketlerin bu tarz etkinliklere nasıl bir katkı sağlayabileceğini konuştuğumuzda aslında ilk adımları atmış olduk. Daha sonra şirketimize bu konuyu açmaya karar verdim. Sosyal Sorumluluk Başkanımız Tuğba Tavas bu fikri yönetim kuruluna sundu ve onlar da hemen gönüllü olarak yola çıkmamızı sağladılar. Kararın ardından şirket içinde çalışanlarımızla beraber işe koyulduk. Şirket çalışanlarından oluşan bir koro grubumuz var. Küçük bir grupla başladık ama git gide büyüdük, çoğaldık. Engin Hoca’nın şirkete gelip ders vermesi de büyük bir etki yarattı” dedi.

'Özel Çocuklara Özel'

"Özellikle çocuklara değinmemiz bizim için çok anlamlı oldu” diyen Özsütemen, “Daha önce de sosyal sorumluluk projeleri yapıyorduk ama bunlar genelde maddi destek oluyordu. Bu sefer farklı bir yol izledik ve birliktelik duygusunu iliklerimize kadar yaşama imkanımız oldu. Birlikte yola çıkıp birlikte sonlandırabildiğimiz ve en önemlisi sevgiyle süslediğimiz bu proje bizim için büyük anlamlar ifade ediyor. Vereceğimiz konser bizim için ilk olacak ama bu projelerimizi büyütmek ve sosyal sorumluluk projelerimizi daha da artırmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Koroda olmanın kendileri için de yeni farkındalıklara yol açtığını belirten Ayben Özsütemen şu açıklamayı yaptı: “Onların bize verdiği enerji ve sevgileriyle farklı bir bakış açısı kazandık. Çocukların mutluluğu, yaşadığı duyguları hissetmek bizde onlar için daha fazlasını yapma azmi kazandırdı. Koroda yer almamda da bu azim çok etkili oldu. Maddi destekten önce emek sarf ediyoruz. O emekle birlikte hem kendimiz eğleniyoruz hem de çocuklarımızın yüreğine dokunuyoruz.”

'Sorumluluğumuz'

Bu koroyu oluşturmanın kendileri açısından önemine değinen Fokker Elmo’nun sosyal sorumluluk projeleri ve ‘Harmony Korosu’nun başkanı Tuğba Tavas, “Firmamız 2008 yılında Ege Serbest Bölgesi’nde kuruldu. Bu tarihten itibaren işimizin yanında sosyal sorumluluğa da gönül verdik. Birçok LÖSEV ve kan bağışı etkinliğine katıldık, okullara kütüphane kurduk, barınak ziyaretlerimizi aralıklı olarak devam ediyor. Şirketimizde dilek ağacımız bulunmakta her yeni yılda burada sosyal sorumluluk adına dilekler asılıyor ve seçilen 3 dilek her sene şirketimiz tarafından gerçekleştiriyoruz. Bu yeni proje ise bizim için yeni bir kan aslında. 36 kişiden oluşan koromuzun adını Fokker Harmony olarak belirledik. Bizim bu koroya dahil olmamız çok önemliydi. Hem birliktelik oluşturduk hem de müziğin insanları nasıl tamamladığını görmüş olduk. 25 Mart’ta konserimiz var. Bu konserlerin devamının oluşabilmesi ve sürmesi bizim başarımızla doğru orantıda olabilir. Orada kendimizi görüp ‘Daha iyisini nasıl yapabiliriz’in telaşına düşeceğimize inanıyorum. Sevgiyi, şefkati bir başka boyutta tadacağız. Bundan sonra da projemizde daha büyük işler yapmayı hedefliyoruz” dedi.


Büyük bir ekiple çalışmanın hem zor hem de çok eğlenceli olduğunun altını çizen Tavas, “Aslında ilk başta çok çekinerek başlamıştık. Sonrasında insanlar müziği duyunca kendiliğinden koroya dahil olmak istedi. Kimseyi biz zorlamadık ya da mecbur bırakmadık. Herkes gönüllü olarak bize katıldı ve bu aslında projenin ne kadar özel olduğunun bir göstergesi… Bu bizim ilk deneyimimiz olabilir ama çok büyük hedeflerimiz var. Serbest Bölge’de faaliyet veren bir şirketiz. Bizim dışımızda kalan tüm şirketlere örnek olmak ve İzmir’in birçok yerinde konserler vererek Down Sendromlu, otizimli cocuklar ve bunun gibi bağış yapabileceğimiz yeni alanlar yaratmak istiyoruz” diye konuştu.

Eğlenceli hazırlık!

Emin Günay, Anıl Sarısaltık, Durcan Emirbayer, Nagehan Eygi, Pelin Uygun, Ece Şaşal, Tuğba Tavas, Ayben Özsütemen, Melda Mutlu, Eliz Özman, Oya Atik, Ceylan Köse, Gamze Can, Ayşe Çam, Gökay Sevinç, Hüseyin Şaşal, Yavuz Günayer, Ayşen Varol, Cansu Yıldırım, Deniz Abak, Dilber Çolak, Gül Doğan, Büşra Aktaş, Zeynep Acar, Duygu Sayar, Cevriye Pehlivanlar, Pınar Şirin, Müzeyyen Önder, Özlem Eryılmaz, Tuğçe Enuzundal, Yağmur Coşkun, Nergül Ocak, Gözde Soydan, İpek Şirin, Nilay Karabağ, Pembe Taşkıran’dan oluşan Fokker Harmony, konser öncesi hazırlıklarda çok eğlendiklerini söyledi.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN