HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 12 Aralık 2018

Tarih Meraklıları "Sıradışı Tarih" Seminerinde Buluştu

Magazinizmir
Öğrencilere tarihi severek öğretmenin yollarını anlatmak ve İzmir'de gezi düzenlenebilecek tarihi mekanları tanıtmak için bir araya gelen üç farklı kurum sıra dışı bir etkinlikte bir araya geldi. Tarih öğretmenlerinin ve tarih meraklılarının katıldığı seminer EGİAD'ta gerçekleştirildi.

Sihirli Tarih Eğitim Organizasyonu, TARKEM ve Müzakereci Arabulucular Derneği işbirliği ile düzenlenen Sıradışı Tarih ve Kültür Etkinliği çok sayıda tarih öğretmeni, rehber ve tarih meraklısının katılımıyla Ege Genç İş Adamları Derneği (EGİAD) toplantı salonunda gerçekleştirildi. Tarihçi-Yazar ve Yaratıcı Drama Lideri Pınar Sözer Tonga, seminerde öğrencilerde müze bilinci oluşturmanın ve tarih dersini sevdirmenin yollarını anlattı.

Tarih öğretmenleri tarafından ilgiyle izlenen seminerde Tonga, örnek uygulamalar öğretmenlerin öğrencileriyle yapabilecekleri etkinlikler hakkında bilgiler verdi. TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler ise, Kemeraltı'nda bulunan tarihi yapılar ve TARKEM tarafından restore edilerek yeniden kullanıma sunulacak yapılar hakkında bilgiler verdi. Müzakereci Arabulucu-Felsefe Öğretmeni İlknur Sarı da, müzakere ve arabuluculuk teknikleriyle okullarda şiddetin nasıl dönüştürülebileceğini örnek uygulamalarla anlattı.

Seminere başta tarih öğretmenleri olmak üzere sosyal bilimler, ilkokul, rehberlik öğretmenleri, vakıf, dernek ve kamu kurumlarında çocuklarla kültürel konularda çalışma yapanların, kent kültürü ve tarihine ilgi duyanların, hoşgörü kenti İzmir’de fikir çatışmalarında uzlaşmayı yakalamak isteyenleri katıldığını söyleyen Tarihçi-Yazar Pınar Sözer Tonga, "Kentimizi, kültürel kimliğimizi koruyarak geleceğe taşıyabiliriz" dedi. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN