Otistik Çocuklara Umut Olacak Proje

Anadolu Otizm Vakfı ile işbirliği protokolü yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, otizmli çocuklar ve ailelerinin mutluluğu için yeni projeler üretecek.Sosyal projeleriyle Türkiye’ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki otizmli bireyleri ve aileleri desteleyecek önemli bir projeye daha imza attı. Anadolu Otizm Vakfı ile yapılan protokol doğrultusunda “Otizmli Bireylerin ve Ailelerini Destekleme Projesi” başladı. Proje kapsamında, otizmli bireyler ve ailelerinin eğitsel olarak desteklenmesi ve geliştirilmesi sağlanacak. Daha fazla aileye ulaşılmasının hedeflendiği projede, otizmli bireylerin psiko –sosyal rehabilitasyonuna destek olunarak onların toplum yaşamında daha fazla bulunması, daha kaliteli eğitim alması ve istihdama katılması hedefleniyor.

Mutlu Bireyler, Mutlu Aileler

Engelliler konusunda daha önce Ulusal Down Sendromlular Derneği, Çağdaş Görmeyenler Derneği ve Türkiye Sakatlar Derneği ile farklı protokoller gerçekleştirdiklerini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "Ancak protokollere bağlı olmaksızın kentimizdeki tüm sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Anadolu Otizm Vakfı ile imzaladığımız protokolle de bu işbirliklerimizden birisini daha yaşama geçiriyoruz. Bu projeyle kentte otizm konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı istiyor, otizmli bireylerin ve ailelerin mutluluğu için projeler üretmeyi hedefliyoruz" dedi.

Anadolu Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Uyar ise, otizmle mücadelenin bilinen en iyi yolunun eğitim olduğunun altını çizerek, "Bu yolda pek çok projemiz var. İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile bu projelerimizi hayata geçireceğiz. İlk icraatımız ise binamızın bahçesinde bir uygulama serası kurmak ve oyun parkı yapmak olacak" şeklinde konuştu.

Neler Yapılacak?

Protokol kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi, otizmli bireylere mutfak, el sanatları, bilgisayar ve tarım alanlarında meslek edindirmeye yönelik kurslar düzenleyecek. Hobi bahçeleri ve mesleki atölyelerin kurulmasını sağlayacak. Otizmli çocuklar için yaz kampı düzenlenmesine, gündüzlü ve yatılı yaşam köyü ve rehabilitasyon merkezinin kurulmasına destek olunacak, otizmli bireylerin ailelerine yönelik ücretsiz eğitim seminerleri ve psiko-sosyal destek programları düzenlenecek. Otizm alanında toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli sosyal etkinlikler ve şenlikler de yapılacak. Ayrıca, Birleşmiş Milletler tarafından otizm farkındalık ayı ilan edilen Nisan ayında tüm dünya ile beraber 'Mavi Işık Yak' kampanyası ile Saat Kulesi, Asansör gibi kent simgelerini  mavi ışık ile aydınlatılması sağlanacak.


 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Anadolu Otizm Vakfı İzmir, İzmir Anadolu Otizm Vakfı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Otizmli Bireyleri Ailelerini Destekleme Projesi İzmir, Ulusal Down Sendromlular Derneği İzmir, Çağdaş Görmeyenler Derneği İzmir, Nüvit Uyar, el sanatları izmir, yaz kampı izmir, psiko-sosyal destek izmir, İzmir projeleri, izmir etkinlikleri