HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 11 Nisan 2017

MÜSİAD İzmir Lojistik Sektör Kurulu, Yaşar Üniversitesi'nde Buluştu

Magazinizmir
MÜSİAD İzmir Lojistik Sektör Kurulu Üyeleri, Yaşar Üniversitesi Lojistik Topluluğu'nun düzenlediği "10. Lojistik Günleri" başlıklı konferansta öğrencilerle deneyimlerini paylaştı.

Yaşar Üniversitesi konferans salonunda gerçekleşen panelin başkanlığını Doç. Dr. Yücel Öztürkoğlu üstlendi, MÜSİAD İzmir Şubesi Lojistik ve Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı ve Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Günaydın, İzmir Vinç Yönetim Kurulu Üyesi Levent Kuşgöz, Birleşik Gümrükleme Genel Müdürü Hakan Kökçü ve EBAM Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Cenk Dolunay ayrıntılı sunumlar gerçekleştirdi.

"Çıraklığını yapmadığınız işin ustası olamazsınız" diye konuşan Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Günaydın, başarının sırrının çok çalışmak, yaşadıklarından ders almak ve insan kaynağını doğru yönetmekten geçtiğini belirtti.

Eğitimli iş gücünün öneminin her sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe de vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Şenol Günaydın, doğru insan kaynağı yönetiminin işletmenin devamlılığı ve büyümesi için yaşamsal önem taşıdığını ifade etti.

Günaydın, "Okuldayken okula, işteyken işe, evdeyken de eve ait olun. Bulunduğunuz yerin hakkını verin. Yaptığınız işe konsantre olun. Başarı emek vermeden gelmiyor. Kimse iş tecrübesini kolay kazanamıyor. Bilmediğiniz şeyi öğrenmeye çalışın, kendinizi geliştirmek için şartları zorlayın. En önemlisi sabırlı olun ve zorlukların sizi yıldırmasına izin vermeyin" diye konuştu.

İşinizi Sevin, Sabredin ve Öğrenmekten Korkmayın

2000'li yıllarla birlikte Türkiye'ye uluslararası yatırımların hızlandığını belirten İzmir Vinç Yönetim Kurulu Üyesi Levent Kuşgöz, firma olarak artan iş potansiyeliyle birlikte yeni yatırımlar yaptıklarını dile getirdi. Türkiyedeki büyük projelerde çözüm ortaklığı gerçekleştirdiklerini ve farklı bakış açısıyla sektörde büyümelerini sürdürdüklerini kaydeden Kuşgöz, Rüzgar Enerji Santrallerinin taşıma ve montajı konularında da uzmanlaştıklarını dile getirdi.

Lojistik sektörünün pek çok iş kolunu içerdiğini ifade eden Birleşik Gümrükleme Genel Müdürü Hakan Kökçü, Gümrük Müşaviri olmak isteyenlerin okumaktan, öğrenmekten ve araştırmaktan yılmayan sabırlı kişiler olması gerektiğini söyledi.

Gelişen teknolojiyle birlikte gümrük konusunda da işlerin bilgisayar üzerinden ilerlediğini vurgulayan Kökçü, globalleşen dünyada yabancı dil bilmenin neredeyse zorunlu olduğunu ve iş disiplininin de kariyer için önem taşıdığının altını çizdi.

EBAM Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Cenk Dolunay, lojistik sektöründe kariyer hedefi bulunan öğrencilerin mutlaka yaptıkları işi sevmeleri gerektiğini belirtti. Okul yaşantısı ve iş yaşantısının farklı olduğunu ve gerçek iş yaşamında beklentilerin dışında işler de yapılabildiğini dile getiren Dolunay, şöyle devam etti: “Size verilen hiçbir işi küçümsemeyin. Fotokopi işinin bile bir önemi var. Yabancı dil çok önemli hatta bir yabancı dil bile yetmeyebiliyor. Üniversiteden mezun olan çok fazla kişi var. Kendinizi geliştirmelisiniz. Yaptığınız işi sahiplenirseniz başarılı olursunuz”
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN