HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 14 Nisan 2017

Maxim Vengerov ve Ulucan Kardeşler Camerata İzmir’le Buluşuyor

Magazinizmir
Yaşayan en büyük keman virtüözlerinden biri olan Maxim Vengerov, 20 Nisan günü AASSM’de sahne alıyor.

Konserin ilk yarısında J. S. Bach İki Keman ve Yaylılar Orkestrası için Konçerto Re minör, BWV 1034 W. A. Mozart Keman, Viyola ve Orkestra için Senfoni Konçertant Mi bemol majör eserlerini seslendirecek olan Grammy ödüllü Maxim Vengerov’a Ayşen Ulucan (Keman), Özcan Ulucan (Viyola) kardeşler de eşlik edecek.
Konserin ikinci yarısında A. Dvorak "Yeni Dünya'dan" 9. Senfoni’sini Maxim Vengerov şef olarak yönetecek. Maxim Vengerov’a adını son yıllarda yaptığı başarılı projelerle duyuran Camerata İzmir eşlik edecek.

41 yaşında olan sanatçı, gençliğine rağmen hem müziğinde hem da sanatında ki olgunluğu ile müzik otoritelerinin takdirini topluyor. Yay tekniği ve enstrüman hakimiyeti ile farklılığını ortaya koyan sanatçı en zor ve önemli eserleri hatasız ve eserin ruhunu vererek icra ediyor. Müzik otoritelerince kendisine verilen virtüöz payesi ile yaşayan en iyi keman sanatçılarının başında geliyor. Sanatçı konserlerinde 1727 yılında yapılmış olan Stradivarius kemanını kullanmaktadır.

Güler yüzlü ve enerji dolu tavırları ile genç dinleyicilere klasik müziği sevdiren sanatçı ve genç meslektaşlarına da hem tavırları hem de profesyonelliği ile örnek olmakta. Maxim Vengerov, UNICEF’in iyi niyet elçisi olarak yaptığı çalışmalarla da sanatının yanında büyük takdir görüyor.5 yaşında başladığı kariyerinde Evrensel dünyanın en iyi müzisyenlerinden biri olarak takdir edilen ve genellikle dünyanın bugün yaşayan en büyük yaylı çalan kişisi olarak anılan, Grammy ödülü sahibi Maxim Vengerov 2007 yılında akıl hocası Mstislav Rostropovich’in izinden giderek orkestra şefliğine yöneldi. Bu alanda da uluslararası otoritelerden beğeniye ve onay aldı. Hemen ardından önde gelen orkestralarda ve festivallerde şef olarak yer aldı. Son birkaç sezondur Maxim Vengerov, genellikle ilk yarısında önemli bir keman konçertosunu icra ettiği ve ikinci yarıda senfonik bir çalışmayı yönettiği, Berlin Filarmoni, Londra Senfoni Orkestrası, BBC Senfoni Orkestrası’nın da dâhil olduğu birçok önemli orkestrada solist ve/veya şef olarak sahne aldı. Uzak doğudan Amerika’ya kadar dünya çapında orkestralarla konserler ve kayıtlar gerçekleştirdi. Kendisine ait yıllık Vengerov Festivali ni de yöneten sanatçı, 1997 yılından bu yana UNICEF’in Uluslararası İyi Niyet Elçisi olarak görev yapmaktadır. Maxim Vengerov bu göreve atanan ilk klasik müzisyendir.

Bu özel konserde sanatçıya eşlik edecek Ayşen ve Özcan ULUCAN, kardeşler uluslararası birçok ödüle layık görüldüler. Yurt içinde ve dışında senfoni orkestralarıyla konserlerin yanı sıra, resitaller ve oda müziği çalışmalarında da aktif olarak sahne alıyorlar.

Yetkin Dikiciler, Genco Erkal ve Alim Qasimov, Fargana Qaismova, Hakan Şensoy, Naci Özgüç, İdil Biret, Zuhal Olcay gibi isimlerle yaptıkları çalışmalarla adlarından söz ettiren Camerata İzmir’ in eşlik edeceği konserin biletleri AASSM gişesi ve internet sitesinden alınabilir.

 

 

 

HABER: Mesut Varlık
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN