HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 31 Ağustos 2016

Konak Rotary'den Kadınlara İstihdam

Magazinizmir
Konak Rotary Kulübü Buca Halk Eğitim Merkezi İş birliği ile 2009 yılında kurduğu Sürekli Eğitim Merkezi’nde kadınlara 12 alanda meslek edindirme kursları düzenliyor. Bir sonraki aşama ev hanımlarına eğitim gördükleri alanda istihdam sağlamak.

Konak Rotary Derneği yaklaşık 8 yıl önce Buca Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile kurduğu Sürekli Eğitim Merkezi’nde ev hanımlarına meslek edindirmeye devam ediyor.  2009 yılından bu yana ev tekstili, giyim, el sanatları, iğne oyası, makine nakışı, kuaförlük, aerobik, aşçılık, el nakışı, halk oyunları, okuma-yazma, okul öncesi  eğitim gibi dallarda 1200 kursiyer 6 ay süren eğitimler sonunda sertifika almaya hak kazandı.

Buranın üreten bir fabrika olduğunu söyleyen Konak Rotary Kulübü Başkanı Prof. Dr. Meltem Onay ev hanımlarının kişisel gelişimlerine ve kendi ürettikleri ürünleri satarak ev ekonomisine büyük katkıda bulunduklarını ifade etti. 2016-2017 eğitim öğretim yılında yoğun talep nedeniyle kurslarını 3 aylık periyotlarda düzenleyeceklerini söyleyen Onay "Bizim burada 3 hedefimiz var;  Yeni öğretim yılında 3 aylık eğitimlerle kadınlara iş imkanı, ev hanımlarının kendi ihtiyaçlarını kendi ürettikleri ürünlerle katkıda bulunmaları ve girişimci olmak isteyen kadınlara iş imkanı sağlamak.

Bu yıl gerekleştireceğimiz global bağış projesiyle Buca Giyim Sanayicileri Derneği (PEGOS) ile ortaklaşa burada sertifika almaya hak kazanan kadınlarımıza istihdam sağlayacağız. Amacımız Buca Yıldız Mahallesindeki bu merkezimizi tüm İzmir genelinde oluşturmak" dedi.

Meslek edinmek isteyen ev hanımları eylül ayında açılacak kurslarla Buca Sürekli Eğitim Merkezine başvurabilir.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN