HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 14 Mayıs 2018

''Kendine Has Sergi'' İstanbul’dan Sonra MahallBomonti İzmir’de

Magazinizmir
Tarihi Bomonti fabrikalarının dünden bugüne hikayesini aktaran özel koleksiyonlardan toplanarak hazırlanan "Kendine Has Sergi", İstanbul Deniz Müzesi’nden sonra İzmir’e taşındı.

Mahall Bomonti Sanat’ta sanatseverlerle buluşan serginin açılış kokteyline iş sanat ve cemiyet dünyasının önemli isimleri katıldı.

Bir dönem İstanbul ve İzmir’de sosyal hayatın en hareketli noktaları olan Bomonti fabrikaları küratörlüğünü Burçak Madran’ın gerçekleştirdiği özel bir sergiyle yeniden hayat buldu. İkonikBomonti fabrikalarının dünden bugüne hikayesini aktaran 140’ın üzerinde eserin yer aldığı ‘Kendine Has Sergi’ İstanbul’da gördüğü yoğun ilginin ardından İzmir’e uzandı. İstanbul Deniz Müzesi’nde bir ay boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulan “Kendine Has Sergi”, bu kez Ege’nin incisi İzmir’de sanatseverlerle buluştu.

Tarihi Bomonti Tesisleri arazisinde inşa edilen "Mahall Bomonti İzmir" projesinde restore edilen özel mekanda düzenlenen açılış kokteyline, iş, sanat ve cemiyet hayatının tanınmış simaları büyük ilgi gösterdi.
Anadolu Efes olarak uzun yıllardır kültür ve sanata verdikleri desteği bu yıl da sürdürdüklerini belirten Anadolu Efes Yerel Markalar Pazarlama Müdürü İlknur Aksoy, “İstanbul’dan sonra Ege’nin incisi İzmir’de hayata geçirdiğimiz Kendine Has Sergisi ile günümüze kadar önemli bir miras olarak ulaşan koleksiyonları ve yazınsal dokümanları bir araya getiriyoruz. Sergimizde yer alan tüm eserler, geçmişten günümüze Bomonti’nin kültür ve sanat dünyasına olan katkılarını yansıtıyor. Bugün burada sergilediğimiz bu değerli örneklerde olduğu gibi Anadolu Efes olarak modern yaşamın gelişimi için var gücüyle çalışan köklü bir marka olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin, “Türkerler Holding olarak, çok daha fazla ilgiyi hak ettiğini düşündüğümüz güzel İzmir’in sanat hayatına destek olmaktan, çok değerli sergileri İzmirlilerle buluşturmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. Prof. Dr. Sezgin, "MahallBomonti İzmir üzerine en çok titrediğimiz projelerimizden biri. Modern çağın tüm mühendislik ve mimari olanaklarıyla ortaya çıkardığımız eşsiz tasarımın yanında, projenin üzerine kurulduğu arazideki tarihi doku daha ilk günden hepimizi etkisi altına aldı. 1912 yılında Bomonti Ailesi tarafından kurulan bira fabrikası ve asırlık ağaçlarla dolu bahçesi bir dönem kentin en hareketli mekanıydı. Biz de projemizi hazırlarken özel bir hassasiyetle bu tarihi dokunun korunmasını hedefledik. “Kendine Has Sergi” bu güzel mekanın dünden bugüne hikayesini İzmirlilere anlatmanın en güzel aracı oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

16 Temmuz’a Kadar Ücretsiz Görülebilecek

Özel koleksiyonlardan toplanan eserlerin sanatseverlerle buluştuğu bu keyifli sergi 16 Temmuz tarihine kadar 10.00 – 20.00 saatleri arasında Mahall BomontiSanat’da ücretsiz olarak gezilebilecek.

 

 

HABER: Mesut Varlık
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN