HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 11 Ocak 2017

İzmir Sev'de "World Scholar's Cup" Coşkusu

Magazinizmir
Ortaokul ve lise düzeyinde dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin hem öğrenip hem de eğlenerek yarıştığı World Scholar’s Cup turnuvasının bölgesel ayağında, bu yıl da ev sahibi İzmir SEV İlköğretim Kurumları oldu.

77 takımın katıldığı turnuva, farklı şehirlerden gelen katılımcılarla renklendi.

Özel İzmir SEV Ortaokulu öğrencilerinin turnuvada yer alan 11 takımı, World Scholar’s Cup elemelerinde genel kültürlerini ve İngilizce kullanma becerilerini sergiledi. Bireysel olarak kazandıkları başarılar dışında, "Writing Team" Kompozisyon yazma takım sıralamasında birincilik, "Scholars Bowl Team" takım sıralamasında ise ikincilik Özel İzmir SEV Ortaokulu’nun oldu.

Dünyanın sayılı uluslararası turnuvalarından biri olan World Scholar’s Cup’ın Özel İzmir SEV İlköğretim Kurumları ev sahipliğinde gerçekleşen İzmir Turnuvası’na Türkiye’nin farklı şehirlerinden toplam 77 takım katıldı. İzmir, İstanbul, Mersin ve Ankara’dan 250’nin üzerinde öğrencinin katıldığı World Scholar’s Cup’ta; Scholar’s Bowl, Team Debate, Collaborative Writing, Scholar’s Challenge gibi kategorilerde öğrenciler İngilizce dil yeteneklerini sergilediler. World Scholar’s Cup’ta başarı elde eden ve ilk 20 arasına giren takımlar, Haziran ayında gerçekleşecek Dünya finallerine katılma hakkı kazandılar.

İzmir’de gerçekleşen bölgesel turnuva ile ilgili, World Scholar's Cup organizasyonu kurucusu Daniel Berdichevsky, "Dünya’nın 40’dan fazla ülkesinde gerçekleştirdiğimiz turnuvada her yıl 15.000 öğrenci ile buluşuyoruz. 2017 yılının teması ile ilk turnuvamızı İzmir’de, Türkiye’nin farklı şehirlerinden öğrencilerin katılımlarıyla başarı ile tamamladık. Çocukların hem öğrenip, hem de eğlendikleri bu organizasyonu deneyimlemelerinin onlara büyük katkıları olduğuna inanıyoruz. Turnuvaya ev sahipliği yapan Özel İzmir SEV İlköğretim Kurumları’na, destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Haziran’da, Bangkok’ta gerçekleşecek Dünya Finallerinde, bölgesel turnuvalarda başarılı olan takımlarla tekrar birarada olacağız" dedi.

Şampiiyonlar Yale'de Yarışacak

Dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen bölgesel turnuvada ilk 10’a giren takımlar, Haziran ayının sonunda düzenlenecek olan Dünya Turnuvası’na katılmaya hak kazanacaklar. Bu turnuvada da başarılı olanlar Kasım 2017’de Yale Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Şampiyonlar Turnuvası’na (Tournament of Champions) katılacaklar.

World Scholar’s Cup Nedir?

Dünya’da kırktan fazla ülkede gerçekleşen, "World Scholar’s Cup" (Dünya Bilginler Kupası) 2007 yılından bu yana düzenlenmektedir. Organizasyonun amacı; geleceğin alim ve liderlerine global bir ortam yaratmak ve öğrencilerin farkında olmadıkları yeni becerilerini ve güçlü alanlarını keşfetmelerine olanak sağlamaktır. Ayrıca odaklanılan en önemli konu ise farklı kültürleri biraraya getirerek bugün ve geleceğe ait fikir ve durumlar üzerine münazara yaptırıp, kompozisyon yazdırmaktır.

'World Scholar's Cup turnuvasında; üç öğrenciden oluşan takımlar halinde yarışılır. Turnuva, dört temel bölümden oluşmaktadır: "The Scholar’s Challange, Collaborative Writing, The Team Debate ve The Scholar’s Bowl". Bu bölümlere ek olarak ayrıca bazı turnuvalarda sosyal ve akademik olarak ek bölümler de yer alabilmektedir.
Dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen bölgesel turnuvada ilk 10’a giren takımlar haziran ayının sonunda düzenlenen Dünya Turnuvası’na katılmaya hak kazanırlar. Bu turnuvada da başarılı olanlar her yıl Kasım ayında Yale Üniversitesi’nde düzenlenen “Tournament of Champions”a (Şampiyonlar Turnuvası) katılma hakkını elde ederler.

http://www.scholarscup.org/
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN